Mapa strony
Ciekawe linki

Wyjazd studyjny do Szwecji

 

 W dniach 5-8 marca 2012 odbyła się wizyta studyjna do Szwecji, której celem było bezpośrednie zapoznanie się z dobrymi praktykami produkcji i obróbki biomasy pochodzącej z gospodarstw rolnych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Organizatorem spotkania była Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. Finansowo przedsięwzięcie to zostało wsparte dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Uczestnikami projektu byli rolnicy zainteresowani inwestycjami w OZE.

WMAE Sp. z o.o. podejmując kwestię niewystarczającej informacji i zbyt małej wiedzy na temat OZE wśród mieszkańców obszarów wiejskich oraz ogromnego potencjału energetycznego, jaki niosą ze sobą gospodarstwa rolne i produkowane w nich odpady, postanowił przeprowadzić szkolenie dla grupy szczególnie zainteresowanych rolników. Szkolenie miało formę wyjazdu zagranicznego, podczas którego uczestnicy mogli bezpośrednio obejrzeć w praktyce przykłady instalacji OZE powszechnie stasowane
w Szwecji a mało popularne w Polsce. Tego typu sposób przekazania wiedzy jest jedną
z najlepszych dróg do przeniesienia pożądanych metod produkcji zielonej energii do naszego regionu. Lokalne wytwarzanie energii nie tylko wzmocni pozycje gospodarstw rolnych ale również poprawi bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Merytorycznie wyjazd został przygotowany dzięki pomocy Radcy Ambasady Szwecji w Polsce Pana Gunnara Haglunda, który osobiście umówił wszystkie spotkania, za logistyczne przygotowanie wyjazdu odpowiadała WMAE Sp. z o.o. Program wyjazdu był napięty, w ciągu 2 dni objazdu po południowej części Szwecji doszło do 5 spotkań.

Polscy rolnicy mieli okazję odwiedzić firmę produkującą instalacje kontenerowe małych biogazowni, takie, które są typowe dla indywidualnych gospodarstw rolnych. Spotkanie było niezwykle ciekawe, zarówno zaprezentowana technologia, jak i oferta handlowa spotkała się z dużym entuzjazmem. Następnie polska grupa zaproszona została do zwiedzenia gospodarstwa rolnego zajmującego się uprawą konopi włóknistej i jej energetycznego wykorzystania. Kolejnym punktem programu była stadnina koni rasy Ardeny, która jest częścią dużego, ekologicznego kompleksu hodowli i rozrodu zwierząt gospodarczych. Drugiego dnia wizyty zwiedzano fabrykę produkcji peletu z odpadów po produkcji nasion zbóż i traw oraz małą biogazownię rolniczą w gospodarstwie rolnym, które znane jest z ekologicznych metod produkcji energii.

 

 

 

Seminarium ‘SMART CITIES – INTELIGENTNE MIASTA’

 

   Wczoraj 28 kwietnia 2011 r. w siedzibie Kampusu Kortowo, a dokładnie w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się seminarium poświęcone koncepcji ‘SMART CITIES – INTELIGENTNE MIASTA’, które organizowane jest w ramach Kampanii informacyjnej prowadzonej przez Ambasadę Danii pod hasłem ‘DANISH SUSTAINABLE LIVING’.  Organizatorem  konferencji była Ambasada Królestwa Danii, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Warmińsko - Mazurską Agencją Energetyczną.


    Seminarium zostało podzielone na dwie sesje, podczas których szczególną uwagę poświecono kwestiom efektywności energetycznej w  mieście, kwestiom  wykorzystania odnawialnych źródeł  energii, a także inteligentnego zarządzania gospodarką wodną i odpadową w miastach i gminach. Konferencję, swoim przemówieniem, otworzył Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Jacek Protas, po którym to głos zabrał Ambasador Królestwa Danii w Polsce Pan Thomas Østrup Møller. Następnie kilkunastu panelistów z Polski i Danii omówiło przykłady zastosowań wspierających zarządzanie  energią, wodą i odpadami  w mieście – zarówno na poziomie instytucjonalnym, przemysłowym, jak i z perspektywy użytkownika końcowego.


    Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządów lokalnych, pracownicy naukowi UWM w Olsztynie, projektanci, architekci, developerzy oraz studenci wydziałów związanych z budownictwem i ochroną środowiska.

    Podczas konferencji odbywały się indywidualne spotkania, w trakcie których bezpośrednio można było skonsultować swoje wątpliwości, pytania i potrzeby z przedstawicielami firm z branży takich, jak Dong Energy, Danfoss, Grundfos, Velux i Rockwool.

 

 

Spotkanie z firmą Edison Polska w sprawie oszczędności energii w szkołach

 

      Dnia 24 stycznia 2011 roku w siedzibie Warmińsko – Mazurskiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. odbyło się spotkanie w sprawie oszczędności energii w szkołach przez zastosowanie systemów informatycznych instalowanych na komputerach. Stroną przedstawiającą i dystrybuującą oprogramowanie była firma EP Edison Polska z Gdańska reprezentowana przez Pana Przemysława Dziadosz. Zainteresowanymi były placówki szkolne z Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego oraz Ornety.

      Podczas spotkania zostało zaprezentowane oprogramowanie, które ma na celu koordynację pracy wszystkich podzespołów elektronicznych komputera w celu zwiększenia jego efektywności oraz zwiększenie oszczędności poprzez wyłączenie nieużywanych podzespołów (zmniejszenie poboru prądu). System ten może doprowadzić nawet do 30% redukcji zużycia prądu na każdym z komputerów,  co przy dużej ilości używanego sprzętu daje znaczące wyniki.

      Zaprezentowane oprogramowanie jest opatentowane a dla placówek szkolnych bezpłatnie instalowane. Jednak nie jest to jeden kierunek działania firmy Edison Polska, oprogramowanie może również być wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej (Urzędy) lub przedsiębiorstwach gdzie ilość komputerów jest bardzo duża, jednak w tych przypadkach jest to usługa odpłatna.

      Celem spotkania w WMAE Sp. z o.o. było wybranie instytucji, w których system zostanie pilotażowo zainstalowany a następnie monitorowany. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie konferencji, na której firma Edison Polska zaprezentuje swój produkt a placówki, w których system funkcjonował w ramach testu opowiedzą o swoich doświadczeniach. Na konferencję zaproszone zostaną przedstawiciele placówek oświatowych i jednostek samorządowych w celu zapoznania się z systemem i wynikami jakie mogą zostać uzyskane w ramach jego użytkowania. Tym samym konferencja przyczyni się do propagowania proekologicznych metod oszczędzania energii z ograniczeniem nakładów finansowych.

 

 

Konkurs dla dzieci promujący OZE

 

       Przypominamy, iż trwa konkurs, który został ogłoszony podczas zajęć edukacyjnych w wybranych szkołach podstawowych w ramach projektu „Zielone lekcje”. Konkurs rozegra się w  2 kategoriach:

-  na hasło (lub wiersz, krótki tekst) oraz plakat promujący Odnawialne Źródła Energii.
 
      Udział w konkursie jest indywidualny, termin nadsyłania prac to 21 stycznia 2011r. Organizatorzy przewidzieli interesujące nagrody.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału!!!

Prace proszę przesyłać na adres:

Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o.,
10-513 Olsztyn,
 ul. Kopernika 46A

z dopiskiem „KONKURS OZE”

 

LISTA UCZESTNIKÓW KONKURSU OZE


Szkoła Podstawowa Nr 9 w Olsztynie

1) Martyna Wach             klasa IV b
2) Sara Możejko              klasa VI b
3) Angelika Muszyn         klasa V c
4) Ania Sokołowicz          klasa V c
5) Natalia Szulkowska     klasa V c
6) Joanna Kuczma          klasa V c
7) Aleksander Kierul       klasa V c
8) Ola Łoś                       klasa V c


Szkoła Podstawowa Nr 34 w Olsztynie

1) Agnieszka Szczerbińska      klasa IV
2) Roma Fleischer                   klasa VI b


Zespół Szkolno- Przedszkolny w Butrynach

1) Katarzyna Szepańska             klasa IV
2) Julia Flis                                  klasa V
3) Paweł Kaczmarczyk                 klasa VI
4) Sara Słomińska                       klasa VI
5) Anna Olszewska                      klasa VI


Szkoła Podstawowa w Łęgajnach

1) Klaudia Malczyk                       klasa VI a
2) Klaudia Kilik                             klasa VI a
3) Adam Niemczuk                       klasa VI a
4) Aleksandra Miszczuk               klasa VI a
5) Ola Przybysz                           klasa VI a
6) Justyna Mateusiak                  klasa VI b
7) Ania Chmielińska                    klasa VI b
8) Paulina Ścigała                       klasa VI b
9) Adam Szymański                     klasa VI b
10) Weronika Moszczyńska         klasa VI b
11) Klaudia Brzezińska                klasa VI b

 

 

 

Lista laureatów konkursu o Odnawialnych Źródłach Energii


            Kategoria – „PLAKAT”

 Nagroda główna:

                  Joanna Kuczma - klasa V c - Szkoła Podstawowa Nr 9 w Olsztynie    


Wyróżnienie:

                   Ania Sokołowicz - klasa V c - Szkoła Podstawowa Nr 9 w Olsztynie   

 


         Kategoria – „ WIERSZ lub HASŁO”

Nagroda Główna:

                   Roma Fleischer - klasa VI b - Szkoła Podstawowa Nr 34 w Olsztynie    


Wyróżnienie:

                   Sara Słomińska  - klasa VI - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Butrynach    

 

 

 

 

FILM: "Odnawialne źródła energii zalety i perspektywy" 

   Warmińsko - Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. serdecznie zaprasza do obejrzenia filmu pt. "Odnawialne źródła energii zalety i perspektywy". Film zostanie wyemitowany na antenie TVP 3.

Daty i godziny emisji:

4.01.2011 - 18:15

7.01.2011 - 19:45

8.01.2011 - 17:15

9.01.2011 - 19:15

  

 

WIZYTA STUDYJNA W DANII

        W dniach od 30 listopada do 3 grudnia br. odbyła się organizowana przez Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie i naszą Agencję wizyta studyjna w Danii. Celem wyjazdu było uczestnictwo w targach Agromek 2010 oraz długo przez nas oczekiwana wizyta na wyspie Samsø.

        Agromek to największe targi rolnicze w Europie Północnej: około 600 wystawców i 50 000 odwiedzających  z 65 krajów w 14 halach wystawowych. Impreza odbyła się w Centrum Wystawowym w Herning. Targi były idealną okazją do zaprezentowania najnowszych technologii opracowanych w sektorze rolnictwa oraz środowiska. Przedstawiono przede wszystkim maszyny oraz urządzenia wykorzystywane w produkcji zwierzęcej i roślinnej, a także nowości z zakresu wyposażenia budynków inwentarskich i budownictwa. Odbyła się również wystawa bydła hodowlanego. Osoby zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii mogły obejrzeć  innowacyjne kotły do spalania biomasy, a także nowoczesne systemy wykorzystania energii słonecznej i energii wiatrowej.

        Z punktu widzenia przedstawicieli naszej Agencji, uczestniczących w wyjeździe do Danii, największą atrakcją była wizyta na wyspie Samsø położonej na Cieśninie Kattagat, w odległości 15 km od wybrzeży Półwyspu Jutlandzkiego. Samsø zamieszkuje ponad 4 000 mieszkańców, a powierzchnia tej wyspy to 114,26 km2. Podstawą gospodarki na wyspie jest rolnictwo, szczególnie uprawa ziemniaków, oraz ekoturystyka. Jednak Samsø słynie przede wszystkim z faktu, że jest prawie całkowicie niezależna od paliw płynnych oraz węgla i stuprocentowo samowystarczalna  pod względem dostawy elektryczności. Ze względu na doskonałe warunki atmosferyczne na wyspie zlokalizowanych jest 11 turbin wiatrowych (każda o mocy 1 MW), które w ekologiczny sposób dostarczają tyle energii, aby pokryć zapotrzebowanie elektryczne wszystkich jej mieszkańców. Zapotrzebowanie na ogrzewanie na wyspie pokrywane jest dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej opartej na słomie pochodzącej z lokalnych upraw żyta i pszenicy, zrębkach drzewnych oraz energii słonecznej. Samsø dysponuje również 10 turbinami wiatrowymi na morzu, które zasilają częściowo system energetyczny Danii na kontynencie. Obecnie emisja CO2 wyspy wynosi 0%. Pomysł przestawienia systemu energetycznego wyspy na energię odnawialną narodził się  w 1998 r. i został zrealizowany w przeciągu 10 lat. A stało się to możliwe przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wszystkich mieszkańców wyspy oraz lokalnych firm. Do realizacji inwestycji nie dopuszczono kapitału zewnętrznego, a jej koszt to ok. 60 mln €. Podczas pobytu na wyspie mieliśmy okazję odwiedzić Akademię Energii. Akademia to miejsce spotkań przedsiębiorców, instytucji naukowych, organizacji energetycznych oraz polityków. Czerpie ona z doświadczenia zdobytego podczas realizacji projektu wdrażania technologii odnawialnych na wyspie i prezentuje je w serii pokazów, warsztatów i wykładów. Oprócz przedstawicieli W-MODR w Olsztynie i WMAE Sp. z o.o. w wyjeździe do Danii uczestniczyły osoby reprezentujące Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów  i Techników Rolnictwa, Zespoł Szkół Rolniczych w Smolajnach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Centrum Badań Energii Odnawialnej, Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie.    

 

POLSKA GRUPA AGENCJI ENERGETYCZNYCH na POLECO 2010

       Od 23 do 26 listopada w Poznaniu odbyły się  Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2010r. Wydarzenie to zgromadziło wiele różnych podmiotów związanych z sektorem ochrony środowiska. Swoją ofertę prezentowały zarówno instytucje publiczne takie, jak: Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawicielstwa ministerstw oraz urzędów marszałkowskich jak również przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowe. Wśród wielu wystawców znalazła się również Polska Grupa Agencji Energetycznych, której członkiem jest Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. Pracownicy Agencji Energetycznej z Warmii i Mazur udzielali informacji na temat działalności tej instytucji, usług przez nią oferowanych, zapraszali do konsultacji i odwiedzenia  Agencji w Olsztynie. Targi POLEKO stały się okazją nie tylko do przedstawienia swojej oferty większemu gronu, ale również do wypracowania wspólnych kierunków działań PGAE oraz do wymiany doświadczeń pomiędzy poszczególnymi Agencjami.

 

WYSTAWA ROLNICZA 4 - 5 września 2010 r., Olsztyn

         Warmińsko – Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. wciąż rozszerza swoje pole działania. Chcąc promować proekologiczne metody produkcji energetycznej, dostarczać i upowszechniać informacje o Odnawialnych Źródłach Energii oraz o racjonalnym wykorzystywaniu energii, w dniach 4-5 września br., uczestniczyliśmy w WYSTAWIE ROLNICZEJ odbywającej się w ramach Festiwalu Smaki Warmii, Mazur i Powiśla. Miejscem wystawy był teren Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

         Zaprezentowaliśmy ofertę naszej Agencji i przedstawiliśmy możliwości współpracy wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu energetyką odnawialną. 

         Stoisko odwiedziło wielu posiadaczy gospodarstw rolnych, właścicieli istniejących i funkcjonujących instalacji OZE oraz producentów maszyn i urządzeń związanych z OZE.  Gościliśmy również przedstawicieli kilku firm budowlano – instalatorskich specjalizujących się w instalacjach wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii i stosujących nowoczesne technologie energooszczędne.

         Podobnie jak na Wiosennych Targach Ogrodniczych dużym zainteresowaniem cieszyła się tematyka małej energetyki wiatrowej, systemów solarnych i możliwości dofinansowania inwestycji w zakresie OZE.

 

I FORUM REGIONALNYCH AGENCJI ENERGETYCZNYCH

Dnia 19 maja 2010 r. w Poznaniu podczas targów GREENPOWER odbyło się I Forum Regionalnych Agencji Energetycznych. W spotkaniu uczestniczyli: Podkarpacka Agencja Energetyczna Sp. z o.o. w Rzeszowie, Mazowiecka Agencja Energetyczna Sp. z o.o. w Warszawie, Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią Sp. z o.o. w Poznaniu, Stowarzyszenie Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią i Powiat Kwidzyński w Kwidzynie oraz Warmińsko - Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. w Olsztynie.

Forum odbyło się w obecności przedstawiciela Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. w Warszawie Pana prof. dr hab. inż. Tadeusza Skoczkowskiego oraz przedstawicieli Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej i Urzędów Marszałkowskich Województw Podkarpackiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Warmińsko – Mazurskiego. 

Moderatorem spotkania była Pani Urszula Wojciechowska, Redaktor Naczelna miesięcznika „Czysta Energia”.

I Forum Regionalnych Agencji Energetycznych zaszczycił swoją obecnością Pan Minister Gospodarki Waldemar Pawlak.

Celem konferencji było powołanie „KRAJOWEGO ZESPOŁU REGIONALNYCH AGENCJI ENERGETYCZNYCH”, a co z tym idzie, nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Kolejne spotkanie zaplanowano na czerwiec br. w Warszawie.

 

XI SAMORZĄDOWE FORUM EKOLOGICZNE
RYN 13-14 maja 2010 r.


W dniach 13-14 maja w Rynie odbyło się XI Samorządowe Forum Ekologiczne. Tematem przewodnim konferencji było bezpieczeństwo energetyczne Warmii i Mazur oraz  związane z tym zagadnieniem odnawialne źródła energii. Gospodarzem i inicjatorem spotkania był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. Przedstawiciele lokalnych samorządów oraz branży energetycznej swoim licznym przybyciem potwierdzili ogromne zainteresowanie problemem przyszłości energetycznej województwa.

 

 

Oficjalne otwarcie biura Warmińsko - Mazurskiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o.


Dnia 12 maja 2010 roku o godzinie 13:00, w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. przy
ul. Kopernika 46A w Olsztynie, odbyło się oficjalne otwarcie biura Agencji. W uroczystości tej udział wzięli m.in. Członek Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Jarosław Marek Słoma, Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Pan Jan Maścianica, przedstawiciel  Agencji Wykonawczej ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI) z Brukseli Pani Vassilia Argyraki, Starosta Olsztyński Pan Mirosław Pampuch, Panowie Posłowie z Warmii i Mazur oraz lokalne media.
 

Podczas spotkania przedstawiona została idea powołania Agencji Energetycznej w naszym regionie, cel oraz zakres jej działalności. Wygłoszone zostały również mowy okolicznościowe, po których nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.

 

 

II Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”


W dniach 24-25 kwietnia 2010 r. na terenie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie odbyły się II Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”. Oprócz stanowisk związanych z wyposażeniem ogrodów, znajdował się tam sektor „Odnawialne źródła energii”, w którym zaprezentowała się szeroka gama wystawców związanych z branżą energetyki odnawialnej. Swoje stoisko miała tam także Warmińsko- Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o., która cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających targi. Celem udziału w targach było promowanie działalności agencji, informowanie o oferowanych przez nią usługach oraz o możliwościach nawiązania współpracy. Gro zadawanych pytań dotyczyła tematyki małej energetyki wiatrowej, systemów solarnych a także możliwości dofinansowania inwestycji w zakresie OZE.
# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12710
Odwiedziny ogółem: 1740315