Mapa strony
Ciekawe linki
Skąd wziąć pieniądze na biznes na wsi?
2012-01-30 08:50:22

Podpowiadamy, jak sfinansować ze środków unijnych biznes na wsi.

Sfinansowanie nowego biznesu jest nie lada wyzwaniem. Istnieją jednak sposoby na pozyskanie całkiem sporych pieniędzy. Warto skorzystać z dotacji unijnych realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013.

Do 300 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw na wsiach i w małych miasteczkach
"Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" kierowane jest do przedsiębiorców świadczących usługi dla rolnictwa lub leśnictwa na wsiach lub w małych miasteczkach.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może przyznać pomoc mikrofirmom działającym w zakresie:

 • usług dla gospodarstw rolnych i leśnictwa;
 • usług dla ludności;
 • sprzedaży hurtowej i detalicznej;
 • rzemiosła i rękodzielnictwa;
 • robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych;
 • usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem;
 • usług transportowych;
 • usług komunalnych;
 • przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych;
 • magazynowania lub przechowywania towarów;
 • wytwarzania produktów energetycznych z biomasy;
 • rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych

AgroNews, rolnictwo, fot. sxc.huW ramach tego działania można uzyskać 100, 200 lub 300 tys. złotych. Kwota dofinansowania zależy od ilości zatrudnionych osób. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność, możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości do 100 tys. złotych. Tworząc dwa miejsca pracy, kwota ta wzrasta do 200 tys. zł, a przy zatrudnieniu minimum 3 pracowników - do 300 tysięcy.

Dotacja przyznawana jest w formie refundacji poniesionych już kosztów. Mogą się o nią starć tylko te firmy, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a ich roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln euro.
Pieniądze można wydać m.in. na zakup maszyn, wyposażanie zakładów usługowych, budowę lub remont lokalu przeznaczonego na działalność oraz na środek transportu.

Beneficjenci mają możliwość korzystania z zaliczek na realizację operacji w wysokości do 50 proc. wnioskowanej kwoty pomocy.

Nawet 500 tys. zł dla rolników z własną firmą

Z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" mogą skorzystać rolnicy, ich współmażonkowie i domownicy zamieszkujący w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, którzy byli ubezpieczeni w KRUS minimum przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Na 100 tys. zł mogą liczyć ci młodzi przedsiębiorcy, którzy planują inne inwestycje niż związane z wytwarzaniem biogazu lub energii elektrycznej. W tym przypadku ARiMR może sfinansować połowę inwestycji.
Pomoc taką można otrzymać m. in. na rozwój: usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa, sprzedaży hurtowej i detalicznej, usług budowlanych i instalacyjnych, turystycznych, agroturystycznych, transportowych i komunalnych oraz doradczych, finansowych i informatycznych, a także rękodzielnictwa. Wspierane są także inwestycje w przetwórstwo surowców rolnych i runa leśnego, magazynowanie lub przechowywanie towarów.

Ci rolnicy, którzy zdecydują się na działalność związaną z wytwarzaniem biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego mogą liczyć na wsparcie w wysokości 500 tys. zł. Unijna pomoc nie może przekroczyć 50 proc. poniesionych kosztów.

Jeśli osoby zainteresowane takim wsparciem nie posiadają własnych pieniędzy, mogą skorzystać z zaliczki w wysokości do połowy wnioskowanej kwoty pomocy.

 

 

Źródło:
Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu, dreamstime.com# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3877
Odwiedziny ogółem: 1706487