Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Kampania społecznościowa WMAE Sp. z o.o. "Nie truj bez sensu"
2019-12-10 13:40:25

Warmińsko-mazurska Agencja Energetyczna przestrzega:
NIE KARMIĆ SMOGU!

Ratuj się kto może !!!

Przed laty, a raczej - przed wieloma laty – media na całym niemal świecie złowieszczo trąbiły o dziurze ozonowej, zagrażającej i ziemi, i ludziom. Głównym winowajcą tych ubytków w atmosferze miał być freon – gaz wykorzystywany między innymi przy produkcji lodówek i wszelkiej maści sprayów, głównie dezodorantów, Po jakimś czasie temat dziury ozonowej rozwiał się w powietrzu. Czy dziura została załatana? Nie wiadomo. Wiadomo, że jej miejsce zajął w mediach smog. Dziś wszyscy i wszędzie straszą tą cywilizacyjną zmorą, odmieniając ją przez wszystkie możliwe przypadki
I bardzo dobrze, im więcej o smogu wiemy, tym łatwiej przyjdzie nam znaleźć na niego sposób. A teoretycznie wiemy już bardzo dużo. Gorzej z praktyką – przynajmniej w naszym kraju. We wszelkich rankingach na największego w Unii Europejskiej truciciela zajmujemy czołowe lokaty.
I nic dziwnego, skoro np, w emisji benzo(a)pirenu, najbardziej toksycznego składnika smogu, przekraczamy aż 40-krotnie dopuszczalne normy!
Można – niestety! - założyć, że zanim doczekamy się systemowych rozwiązań i zanim przestawimy swoje myślenie i nawyki, minie wiele, wiele lat. Tymczasem bronić się przed niszczycielskim działaniem smogu musimy już teraz. Choćby tylko domowymi sposobami.
Pisaliśmy już o domowych oczyszczaczach, które są dosyć skuteczne – usuwają z powietrza od 85 do 99 procent zanieczyszczeń - w zależności od modelu i rodzaju zastosowanego filtra. Niestety, są drogie (od tysiąca do kilku tysięcy złotych) i prądożerne. Maseczki przeciwsmogowe są tańsze, nie wymagają zasilania, ale częstej wymiany filtrów już tak. Wiadomo też, nie od dzisiaj, jak dobroczynny wpływ mają na nas rośliny, pochłaniające z powietrza dwutlenek węgla i niektóre toksyny. Warto wśród nich przebywać, warto się nimi otaczać w domu. Nie od rzeczy są pomysły na zakładanie ogrodów na dachach, balkonach, wszędzie gdzie się da. Rośliny odwdzięczą się nam czystym tlenem!
Podobno równie zbawienne działanie ma nasz organizm ma kontakt z morską bryzą. Zawarty w strefie linii brzegowej aerozol, powstający, gdy fale załamują się i uderzają o brzeg, wzmacnia odporność, a unosząca się przy brzegu mgiełka działa podobnie do soli fizjologicznej. Stymuluje drogi oddechowe do lepszej pracy, oczyszcza je i nawilża. Dziesięć dni nad polskim morzem zimą to znakomity detoks!
Niektórzy naukowcy twierdzą, że w obronie przed trucicielskim smogiem pomóc może także... dieta. Podobno kwasy omega 3 zmniejszają efekty działania zanieczyszczonego powietrza na organizm, zwłaszcza na układ krwionośny. Kwasy te znajdują się w oleju rybnym, w orzechach, migdałach, pestkach dyni, maśle, oleju rzepakowym i nasionach lnu. Takie same właściwości mają mieć również witaminy: B6 i B12. Źródłem witaminy B6 są: kasza gryczana, kurczak, indyk, papryka czerwona i ziemniaki, a witamina B12 znajduje się w: mięsie, rybach, mleku, jajkach, wędlinach, serach. Pomóc mogą też witaminy C i E. Źródłem witaminy C są: dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka, natka pietruszki, czerwona papryka i brukselka, a witaminy E - nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy laskowe i migdały. Skutki działania benzo(a)pirenu ma złagodzić konsumpcja brokułów, Zawarty w nich sulforafan to silny przeciwutleniacz, który pobudza detoksykujące enzymy do eliminowania szkodliwych substancji z organizmu. Spróbować na pewno nie zaszkodzi!
W łykaniu witamin, podobnie, jak i wszelkich antysmogowych nowinek trzeba jednak zachować umiar, czyli po prostu nie dać się zwariować. I nie brać na wiarę wszystkiego, co usłyszymy lub przeczytamy. Producenci dóbr wszelakich szybko zwietrzyli w smogu szansę na nowy biznes i wciskają nam kit. Taki, jak choćby "rewelacyjny krem antysmogowy"...# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 19387
Odwiedziny ogółem: 1746960