Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Kampania społecznościowa WMAE Sp. z o.o. "Nie truj bez sensu"
2019-11-27 14:05:28

Kampania społecznościowa WMAE Sp. z o.o. "Nie truj bez sensu"

NIE KARMIĆ SMOGU!

Niewidzialny zabójca

Nie siedź w domu, rusz sie, pobiegaj, pospaceruj, poćwicz na świeżym powietrzu... Będziesz zdrowszy! Dziękuję, postoję. A jeszcze lepiej - posiedzę. W fotelu, pod palmą czy inną paprotką. Tym sposobem zafunduję swojemu organizmowi zaledwie połowę tego, co wisi w "czystym" powietrzu.
Trudno zmierzyć i policzyć dokładnie, jakie żniwo zbiera niewidzialny – najczęściej - zabójca, zwany smogiem. Zawsze są to dane szacunkowe, chociaż – czy rzeczywiście zawsze? W roku 1952 nad Londynem zawisł gigantyczny smog. W ciągu zaledwie kilku tygodni na ostrą niewydolność oddechową zmarło 12 000 mieszkańców, 4 000 w ciągu pierwszych 5 dni trwania smogu. Po sześćdzięsięciu latach szukania sposobów na ograniczenie trucicielskiej działalności zanieczyszczonego powietrza londyńczykom się udało! Dziś ogromna stolica Wielkiej Brytanii oddycha dużo lepszym powietrzem niż na przykład dużo mniejszy Kraków. Taki rezultat uzyskano – jak nietrudno zgadnąć - dzięki systemowi zakazów i nakazów. Zlikwidowano wszystkie piece kopciuchy, zakazano palenia śmieci i drewna w otwartch kominkach, ograniczono ruch wiekowych, napędzanych starego typu dieslami aut. Czyli – da się!
Wróćmy do szacunków. W samym tylko roku 2012 smog spowodował 403 tys. przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej. W Polsce ponad 40 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. Tyle statystyk. Przyjrzyjmy się zatem jak na naszym zdrowiu odbija się oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.
Szkodliwe cząstki stałe zawieszone w powietrzu, dostając się do organizmu i gromadząc się w nim, sieją prawdziwe spustoszenie. Cierpi przede wszystkim nasz układ oddechowy – następują zmiany w płucach i ograniczenie ich czynności, powstaje tzw. stres oksydacyjny. Dostaje się też układowi krwionośnemu – cząsteczki pyłu zawieszonego łatwo przenikają przez naczynia włosowate przyczyniając się do zwiększonej krzepliwości i słabszego dotleniania komórek. Oddychanie truciznami powoduje niewydolność serca, miażdżycę tętnic, zwężenie naczyń krwionośnych i nadciśnienie tętnicze. Do ciężkich chorób przewlekłych, powodowanych przez zanieczyszczenia powietrza należą: przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc i oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli, alergie, niewydolność i nowotwory płuc. Zła jakość powietrza może też wpływać na rozwój i pogłębienie cukrzycy, chorób wątroby, zaburzeń zdrowia psychicznego, a nawey otyłości i białaczki dziecięcej. Brzmi przerażająco! Ale czy to znaczy, że zachorujemy wszystcy? Na pewno nie. Najbardziej narażeni są ludzie starsi, cierpiący na najróżniejsze schorzenia, mniej odporni. Dla nich inhalacje zatrutym powietrzem mogą skończyć się zawałem lub udarem. Druga, najliczniejsza grupa tzw. wysokiego ryzyka to dzieci. Wdychają one więcej powietrza w przeliczeniu na kilogram masy ciała, na ogół spędzają więcej czasu poza domem (jeśli uda się je odspawać od smartfona czy komputera...) A z racji niskiego wzrostu zgarniają z powietrza to, co najcięższe, a tym samym najbardziej szkodliwe. Młodzież, niestety, też nie jest wolna od zagrożeń. Młodzi ludzie coraz częściej mają kłopoty z wydolnością oddechową i sercowo – naczyniową. Naukowcy zaobserwowali też związek między poziomem zanieczyszczeń a przedwczesnym porodem i mniejszą wagą noworodków.
Wróćmy na chwilę do statystyk. W Polsce aż 52 proc. wszystkich zgonów to właśnie konsekwencje chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do skrócenia średniej długości życia. Przeciętnemu mieszkańcowi Łodzi smog skraca życie o 1,5 roku, w Warszawie to już prawie 2 lata, a w Krakowie – 2 lata i 3 miesiące.
Trzeba więc się bronić! A jakie mamy możliwości w tej nierównej walce – o tym następnym razem.# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12709
Odwiedziny ogółem: 1740314