Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Nr 13. REGIONALNY BIULETYN ENERGETYCZNY
2019-11-21 13:24:06

Znika Ministerstwo Energii, powołany w 2015 roku resort miał być receptą na problemy polskiego górnictwa i energetyki, mający na celu stworzenie podstaw bezpieczeństwa energetycznego państwa. Jak widać po czterech latach eksperyment się nie powiódł, zmuszenie koncernów energetycznych do finansowania zakupów węgla spowodowało wzrost cen węgla krajowego i lawinowy wzrost importu węgla z Federacji Rosyjskiej. Spółki energetyczne mając monopol na dostawy energii nie błyszczały na giełdzie. Polityka Ministerstwa Energii wobec OZE nie budziła entuzjazmu inwestorów. Zmieniające się zasady wsparcia ,funkcjonujące na rynku równoległe systemy certyfikatów, kontraktów i aukcji nie tworzą dobrego klimatu dla inwestorów. Dopiero inicjatywa minister Emilewicz wsparta przez premiera Gowina zmusiła Ministerstwo Energii do aktywności w dziedzinie klastrów energii i poszukiwania dróg wsparcia energetyki rozproszonej.   Stąd nie ma co płakać po Ministerstwie Energii, bardziej szkoda Ministerstwa Środowiska które podlega systematycznemu procesowi rozbiórki, po gospodarce wodnej odchodzi klimat pozostaje leśnictwo, łowiectwo i ochrona przyrody.

Nadzieja w nowym ministrze ds. klimatu panu Michale Kurtyce który ma dobre notowania na arenie europejskiej i który z panem Woźnym nowym prezesem Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska  może stworzyć sprawny mechanizm wsparcia OZE w Polsce, kontynuując program „Czyste powietrze”, „Mój prąd” lub „Agro-energetyka”.

Warto kibicować tym zamierzeniom, warto w nich uczestniczyć. Prasowy komunikat o liderowaniu Warmii i Mazur w produkcji OZE wywołał lekkie poruszenie, że tacy jesteśmy dobrzy, a wiatraki udało się skutecznie zablokować i poza farmami w Kisielicach, Korszach i Gołdapi nic nie szpeci mazurskiego krajobrazu. W artykule staramy się wyjaśnić sprawę naszego liderowania.

Nasza akcja „Nie truj bez sensu” nabiera tempa, w najbliższym czasie spotykamy się z nauczycielami zajmującymi się edukacja ekologiczną, oraz ogłoszenie konkursu plastycznego dla najmłodszych pn „Odnawialne sposoby na smo(k)ga”  w którym będziemy popularyzować OZE jako sposób na  ujarzmienie „smoga”. Finał konkursu, z nagrodami dla wyróżnionych, planujemy na 17 grudnia.

Piszemy również o zmianach cen aut elektrycznych spowodowanych zmiana stawek podatku akcyzowego. Przypominamy o ofercie Krajowej Agencji Poszanowania Energii dotyczącej programów  modernizacji ciepłowni miejskich.

 Zapraszam do lektury kolejnego Regionalnego Biuletynu Energetycznego.

 

BIULETYN# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 19437
Odwiedziny ogółem: 1747010