Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Dożynki Gminne w Warpunach
2018-09-25 14:16:16

    Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. dzięki uprzejmości władz Gminy Sorkwity zaproszona była na dożynki gminne. Tegoroczne Święto Plonów organizowały Warpuny. Tu jak zawsze pełna mobilizacja i gościnność. Terenem obchodów tego najważniejszego święta dla rolników było boisko sportowe, które zamieniło się w salon wystawowy sprzętu rolniczego. Zjeżdżalnie dla najmłodszych, scena plenerowa, stoisko Mlekpolu i KRUS-u oraz pasaż ze stoiskami sołeckimi.

Bogactwo potraw, stare receptury i ich różnorodność przeszła nasze wyobrażenia. Napoje i napitki nęciły licznie przybyłych gości.

O godz. 13:00 ks. prał. dr Rajmund Jodko wraz z ks. Krzysztofem Mutschmannem oraz z ks. wyznania prawosławnego Jarosławem Kupryjaniukem odmówili modlitwę w intencji rolników i ich rodzin, dziękując Bogu za tegoroczne plony.  Po modlitwie Wójt Gminy Sorkwity Józef Maciejewski ciepłymi słowami przywitał wszystkich obecnych. Przypomniał jak ciężka jest praca na roli i czym jest Święto Plonów. Odczytał list do uczestników od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Następnie głos zabrali zaproszeni goście m.in. starosta powiatu mrągowskiego Antoni Karaś oraz dyrektor Mlekpolu Marek Piwowarczyk.

Wręczenie chleba z tegorocznych plonów przez starostów państwo Dorotę i Bogdana Wojnarowskich na ręce wójta gminy Sorkwity to najważniejszy punkt dożynek. Wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski  całując bochen zapewnił,  że będzie go dzielił sprawiedliwie tak, aby dla nikogo go nie zabrakło w Gminie, Powiecie i Ojczyźnie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny. Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół „Sukces” prowadzony przez panią Agatę Dowhań. Urocze dzieci, ubrane w białe suknie z kolorowymi wiankami na głowie wyglądały zjawiskowo a ich piękny śpiew zachwycał wyjątkowo liczną publiczność. Kolejnym zespołem była niezawodna „Folk Kapela”. Po niej przyszedł czas na pieśni cygańskie  w wykonaniu studentek Uniwersytetu III Wieku z Mrągowa.

Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy jak zawsze było niezmiernie trudne. Komisja w składzie: Grażyna Turek, Julian Osiecki i Sławomir Stefaniak wyłoniła z pięknych te najpiękniejsze:

 

I Miejsce – Jełmuń

II Miejsce – Kozłowo

III Miejsce – Zyndaki

IV Miejsce – Warpuny

V Miejsce (egzekwo) – Gizewo, Choszczewo, Rybno, Stary Gieląd, Maradki

 

Wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski wręczył wszystkim dyplomy oraz nagrody pieniężne. Po konkursowych emocjach przyszedł czas na zespół ludowy, ze Sterławek. Piękne stroje, bogaty repertuar długo bawiły przybyłych gości. Po ludowych pieśniach na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Elvis Presley, który z gitarą śpiewał, tworzył i bawił swych wielbicieli. Bawili się wszyscy, stoiska częstowały gości swymi specjalnościami, wydawano grochówkę. Przez cały plac kursował pociąg „Dożynkowy Ekspres” z dziećmi. Rzeźbiarze kończyli swe dzieła. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dmuchane zamki były oblegane przez dzieci a przy stołach prowadzono „długie Polaków rozmowy”. Do tańca przygrywał zespół „Kazik Band”. Gdy zapadł zmrok z rogu sceny poszybowały w niebo fajerwerki, które były podziękowaniem dla wszystkich za ciężką pracę, za trud, za codzienny chleb.

Relacja zdjęciowa WMAE Sp. z o.o.

Relacja zdjęciowa Gmina Sorkwity# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 20283
Odwiedziny ogółem: 1621938