Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Po nowelizacji ustawy o OZE gminy grożą wnioskiem do TK
2018-07-10 09:17:17

Wczorajsza "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę na problemy jakie stworzyła gminom nowelizacja ustawy OZE przywracająca stare zasady opodatkowania farm wiatrowych. Będą musiały zwracać one właścicielom elektrowni pobrane już podatki. Zdesperowani samorządowcy grożą złożeniem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, o czym informuje "Gazeta Prawna".

Dzisiaj w gminie Świecie nad Osią spotkają się wójtowie i skarbnicy z kilkudziesięciu gmin dotkniętych zmianami wprowadzonymi przez nowelizację ustawy o OZE.

Przywróciła ona przywróciła zasady opodatkowania farm wiatrowych podatkiem od nieruchomości sprzed 1 stycznia 2017, co skutkuje tym, że podatek będzie naliczany tylko od części budowlanej elektrowni, a nie jak wcześniej od części budowlanej i technicznej wiatraka. Jednocześnie nowelizacja w tym zakresie wchodzi w życie do 1 stycznia 2018 r., podczas gdy samorządy budżet na następne rok uchwalają do połowy listopada i te które zdecydowały się na pobieranie od właściciele farm wyższych podatków, nie mogły zakładać niższych wpływów do budżetu. W efekcie część samorządowców stanie teraz przed problemem drastycznych spadków dochodów.

Sprzeciwiający się działaniu prawa wstecz samorządowcy grożą skierowaniem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiadają jednocześnie, że w przypadku niekorzystnego dla nich wyroku TK mogą skierować sprawę do Strasburga. Argumentują, że obecna zmiana przepisów jest sprzeczna nie z art. 2 i 167 konstytucji, ale również art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Z informacji "Gazety Prawnej" wynika, że wniosek do TK przygotowała już gmina Świecie nad Osą. Zastępca wójta gminy Przemysław Szczepanowski, zastrzega jednak, że dokładny scenariusz działań jest jeszcze dopracowywany i będzie zależny od ustaleń dzisiejszego spotkania.
Samorządowcy mają wątpliwości, czy wniosek powinna złożyć jedna gmina, czy wszystkie jednocześnie. - Byłoby to też dla nas zabezpieczeniem na wypadek, gdyby TK odrzucił wniosek pojedynczej gminy ze względów formalnych, co pogrzebałoby całą sprawę. Z kilkudziesięcioma wnioskami byłoby już trudniej - powiedział cytowany przez "Gazetę Prawną" Szczepanowski.

Podobne działania planują też samorządowcy ze Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energetyce Odnawialnej. - Nie wykluczamy wszczęcia postępowań odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa i skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział cytowany przez "Gazetę Prawną" Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica i przewodniczący SGPEO.

Gazecie udało się też dotrzeć do treści listu, który ma być dzisiaj przesłany do premiera Mateusza Morawieckiego i minister finansów Teresy Czerwińskiej. "Apelujemy [...] o przekazanie wszystkim gminom, w których zlokalizowane są elektrownie wiatrowe, stosownych rekompensat, wyrównujących straty poniesione przez gminy w związku ze zmianą zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych" - napisano w cytowanym przez "Gazetę Prawną" fragmencie listu.
Gazeta Prawna

 

Zobacz także:# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 22192
Odwiedziny ogółem: 1749729