Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
W Sejmie powstał zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej
2017-11-10 12:43:44

Parlamentarny zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej będzie pracował nad stworzeniem korzystnych warunków do rozwoju polskiej energetyki wiatrowej na morzu - powiedział jego założyciel, poseł Zbigniew Gryglas. 

"Widzę ogromną szansę rozwojową dla Polski w związku z rozwojem morskich farm wiatrowych - może to być nasza krajowa specjalizacja, zwłaszcza że wiele polskich firm już produkuje i świadczy usługi na rzecz offshore" - argumentował założyciel parlamentarnego zespołu, który ma służyć zapewnieniu trwałych warunków gospodarczych dla prowadzenia inwestycji w farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

Polski przemysł jest gotowy do wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i może aktywnie partycypować w globalnym sukcesie tej europejskiej specjalizacji. Dysponujemy także doskonałym zapleczem akademickim i możliwościami szkolenia dużej ilości specjalistów, z których część już teraz nabywa praktycznych umiejętności na podobnych instalacjach za granicą - zapewniali w panelach Konferencji Offshore 2017 przedstawiciele przemysłu kablowego i stoczniowego. 

"Perspektywy rozwoju polskiego łańcucha dostaw są bardzo dobre. (...) Polskie technologie, bez względu czy są to fundamenty, kable czy statki typu jack-up są bardzo wysoko oceniane w branży. Już teraz polskie fundamenty morskich elektrowni wiatrowych (zarówno palowe, jak i kratownicowe) stanowią 75 proc. europejskiego rynku." - Mówił Giles Dickson, CEO Wind Europe.

 

Podczas Konferencji Offshore Prezes PSEW Janusz Gajowiecki zaprezentował także najnowszą analizę miksu energetycznego Polski do roku 2035. Wynika z niej jasno, że do roku 2035 w systemie elektroenergetycznym może przybyć nawet 39 GW nowych mocy, z czego niemal 21 GW to byłyby nowe źródła OZE. Na tle źródeł odnawialnych znacznie dominują wiatrowe - wg analizy PSEW do 2035 roku mogłoby przybyć nawet 4,85 GW mocy w źródłach na lądzie i nawet 6,7 GW mocy na morzu (dane dla scenariusza alternatywnego). Do tego roku, w systemie elektroenergetycznym może przybyć nawet 39 GW nowych mocy, z czego niemal 21 GW to byłyby nowe źródła OZE. 

Do kompromisu i współpracy pomiędzy różnymi formami wykorzystania polskich wód Bałtyku przekonywał także Prof. Jacek Zaucha z Instytutu Morskiego w Gdyni, który kieruje pracami nad Planem zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich: - "Konflikt to koszt, a konsensus to zysk" (...) "Polska ma międzynarodowe zobowiązania dotyczące OZE. Uważamy, że bez morskich farm wiatrowych realizacja tych zobowiązań będzie bardzo trudna".

 

CIRE.PL# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 28173
Odwiedziny ogółem: 1670511