Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Klaster Energii Kraina Jeziorki. Inne podejście do idei klastra
2017-09-18 09:44:18

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, na terenie powiatu piaseczyńskiego powstaje Klaster Energii Kraina Jeziorki. Jego twórcy chcą najpierw zbadać możliwości lokalnego ograniczenia i zoptymalizowania zużycia energii, a dopiero później inwestować w infrastrukturę wytwórczą. 

- To kolejny klaster, ale nie wiem, czy można go od razu zakwalifikować do szuflady z poprzednimi. Założyciele nie deklarują ilości planowanych do budowy farm fotowoltaicznych czy wiatraków, nie obiecują tańszej energii i nie przytaczają ilości planowanych do budowy MW, a stawiają na działania planowane i uzasadnione - komentuje Dariusz Zych ze Stowarzyszenia Producentów Polska Biomasa, które wejdzie w skład klastra z Piaseczna.

Czym różni się koncepcja tego klastra od innych klastrów, które zaczęły powstawać po zapowiedziach wspierania takich podmiotów przez Ministerstwo Energii? 

Jak informuje Dariusz Zych, w Piasecznie postanowiono najpierw opomiarować wszystkie istotne energetycznie obiekty, szczególnie te użytku publicznego, a następnie przeprowadzić kontrolę gospodarowania energią.

Przeprowadzone pilotaże w tym zakresie miały wykazać możliwość uzyskania oszczędności na poziomie do 20-30 proc. zużywanej energii. Postanowiono skoncentrować się na odzyskaniu wszelkiej niegospodarnie zużywanej energii. - Potem podjęta zostanie próba jej zbilansowania wewnątrz obiektów. Działania te powinny przynieść spore oszczędności - informuje Dariusz Zych.

Drugim krokiem ma być zbudowanie systemu bilansowania energii pomiędzy obiektami w klastrze. - Powinno to przynieść kolejne oszczędności i kolejne kW, a może i MW zaoszczędzonej energii. Będzie ona dostępna od zaraz, najtańsza i na pewno bezemisyjna - dodaje Dariusz Zych.

Kolejnym krokiem ma być utworzenie Energetycznego Systemu Informacji Przestrzennej ESIP, który uwidoczni wszelkie lokalne potrzeby, potencjał, przepływy i newralgiczne miejsca w systemie energetycznym klastra.

W ten sposób mają zostać zaplanowane inwestycje wytwórcze, a w razie potrzeby również inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną. Działania te mają doprowadzić do optymalnego wykorzystania lokalnego potencjału, optymalizując przy tym wpływ jednostek wytwórczych na krajową sieć energetyczną.

- Przedstawiona wizja jednoznacznie wskazuje na bardzo racjonalne podejście założycieli klastra pod względem wzajemnych oddziaływań z operatorem systemu dystrybucyjnego, ale mimo to rodzi się pytanie, czy PGE Dystrybucja zechce podjąć partnerską współpracę. Należy mieć nadzieję na porozumienie - zaznacza Dariusz Zych.

Umowa powołująca Klaster Energii Kraina Jeziorki ma zostać podpisana na początku przyszłego tygodnia. W jego skład wejdą powiat piaseczyński, miasto i gmina Piaseczno, Stowarzyszenie Producentów Polska Biomasa, a także firmy Teraz Energia, ATsys, IEN Energy i PCU Piaseczno.

Gramwzielone.pl# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 28158
Odwiedziny ogółem: 1670496