Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
ME przedstawiło propozycje zmian w ustawie OZE
2017-06-09 10:53:30

 
Na temat przedstawionych podczas czwartkowego posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii propozycji nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii - pisze "Rzeczpospolita".
 
Jak relacjonuje dziennik, podczas czwartkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii Andrzej Kaźmierski przedstawił propozycje zmian ustawy o OZE. Zmiany dotyczą między innymi definicji mikroinstalacji i małej instalacji OZE oraz systemu wsparcia, a także opodatkowania farm wiatrowych.

Zgodnie z propozycją ME do małych instalacji OZE będą zaliczane źródła o mocy 50-500 kWe, a w grupie mikroinstalacji znajdą się te poniżej 50 kW.

Jak wynika z relacji "Rz", resort zaproponował wprowadzenie obok akcyjnego systemu wsparcia, system taryf gwarantowanych (Feed in Tarif) oraz taryf premium (Feed in Premium). Małym instalacjom OZE wykorzystującym biogaz rolniczy oraz ze składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków, a także energię wodną ma być dedykowany system taryf gwarantowanych. Natomiast taryfy premium mają być dedykowane instalacjom OZE wykorzystującym biogaz rolniczy ze składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków, a także energię wodną o mocy do 500 kW do 1 MW.
 
W przypadku taryf gwarantowanych cena ma być na poziomie 80 proc. ceny referencyjnej dla danej technologii w aukcjach, a w taryfach premium wsparcie ma pokryć koszty operacyjne w przypadku gdy przekroczą one średnią cenę z rynku.

Jak czytany w "Rz", ministerstwo zapowiedziało też zmianę koszyków aukcyjnych.

Jednocześnie nowelizacja ustawy OZE ma wprowadzić zmiany do ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe oraz do prawa budowlanego w zakresie podatków. Jak zapowiada cytowany przez "Rz" dyrektor Kaźmierski, intencją resortu jest przywrócenie stanu sprzed wprowadzenia ustawy wiatrakowej, co oznacza, iż farm wiatrowe płaciłyby podatek naliczany tylko od części budowlanej. Jednak co do kwestii ograniczeń w lokalizacji nowych elektrowni wiatrowych (wymóg odległościowy), nie należy spodziewać się zmian. Zmiany będą dotyczyły tylko możliwości modernizacji i zwiększania mocy istniejących instalacji.
 
ARTYKUŁ z Gazety RZECZPOSPOLITA z 9.06.2017 r.
 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 30893
Odwiedziny ogółem: 1673209