Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Certyfikaty za energię z biogazu już 10 razy droższe niż certyfikaty zielone
2017-03-09 14:04:28

 

Producenci energii odnawialnej, którzy sprzedają zielone certyfikaty na Towarowej Giełdzie Energii, nie mają powodów do zadowolenia. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja producentów energii z biogazu, dla których w ubiegłym roku wydzielono osobną pulę certyfikatów. Cena tzw. błękitnych certyfikatów w przeciwieństwie do ceny certyfikatów zielonych systematycznie rośnie.

Notowania praw majątkowych przysługujących za produkcję energii w biogazowniach rolniczych, czyli tzw. błękitnych certyfikatów, rozpoczęto we wrześniu 2016 r.

Wprowadzenie ich do obrotu było konsekwencją wdrożenia ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, której autorzy przewidzieli preferencje dla producentów energii z biogazu – m.in. poprzez wydzielenie osobnego obowiązku zakupu energii produkowanej w biogazowniach rolniczych. Takich preferencji nie otrzymali natomiast producenci energii z farm wiatrowych, fotowoltaicznych czy elektrowni wodnych.

W tym roku tzw. obowiązek OZE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazowni wynosi 15,4 proc., a obowiązek związany z zakupem certyfikatów wydawanych za produkcję energii w biogazowniach rolniczych sięga 0,6 proc.

Ministerstwo Energii przewidziało ponadto dla właścicieli biogazowni rolniczych możliwość przejścia z systemu certyfikatów do rozliczeń w ramach systemu aukcyjnego. Zorganizowane w tym celu aukcje, które odbyły się w dniu 30 grudnia 2016 r., nie cieszyły się jednak dużą popularnością wśród biogazowników – m.in. ze względu na fakt uzyskania wcześniej pomocy inwestycyjnej, która pomniejszyłaby cenę otrzymywaną za energię w reżimie aukcyjnym (kilku z nich nie zgłosiło swoich ofert ze względu na problemy z dostępem do internetowej platformy aukcyjnej). W efekcie większość z około 100 działających w Polsce biogazowni rolniczych pozostała w systemie certyfikatów.

Jak pokazują ostatnie notowania tzw. błękitnych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii, ich cena systematycznie rośnie, co pozwala sądzić, że decyzja o pozostaniu w systemie certyfikatów mogła być słuszna – przynajmniej na razie, gdyż taki trend w przyszłości oczywiście może się odwrócić.

Póki co ceny błękitnych certyfikatów na TGE rosną. W pierwszym miesiącu notowań, czyli we wrześniu 2016 r. ich średnia cena wyniosła 277,67 zł/MWh przy minimalnym wolumenie obrotów rzędu 2,886 GWh. Później jednak obroty się zwiększyły, a cena certyfikatów wzrosła. W grudniu przekroczyzła 300 zł/MWh.

Na początku tego roku ceny certyfikatów nadal rosły. W styczniu średnia cena wyniosła 301,15 zł/MWh i zanotowano wówczas największy jak dotąd wolumen sprzedaży na poziomie 47,26 GWh. Natomiast w ubiegłym miesiącu średnia cena wyniosła już 336,92 zł/MWh – mimo niższego wolumenu 20,87 GWh. W jednej z zanotowanych w lutym transakcji błękitne certyfikaty sprzedano nawet za niemal 440 zł/MWh.

Podczas gdy biogazownicy sprzedający swoje certyfikaty na TGE zarabiają coraz więcej, sytuacja pozostałych producentów energii odnawialnej, którzy również sprzedają swoje certyfikaty na Giełdzie, robi się coraz bardziej dramatyczna. W lutym średnia cena zielonych certyfikatów spadła do zaledwie 36,38 zł/MWh, podczas gdy jeszcze rok wcześniej wynosiła ponad 115 zł/MWh.

Podczas pierwszego marcowego notowania certyfikatów na TGE, cena praw majątkowych za energię z OZE w notowaniach sesyjnych jeszcze bardziej spadła – do poziomu zaledwie 33,92 zł/MWh. Cena certyfikatów biogazowych ukształtowała się na poziomie 329,19 zł.

Natomiast w drugim w tym miesiącu, wczorajszym notowaniu zielonych certyfikatów na TGE, ich cena w notowaniach sesyjnych wyniosła 33,6 zł/MWh, a cena certyfikatów biogazowych wzrosła do 339,11 zł/MWh.

Na koniec 2016 r. w Polsce zarejestrowane w systemie Agencji Rynku Rolnego były 94 biogazownie rolnicze o łącznej mocy 101,2 MW. Do systemu aukcyjnego wejdą operatorzy tylko 7 biogazowni.

Źródło:

red. gramwzielone.pl# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 2
Odwiedziny ogółem: 1673275