Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
WFOŚiGW w Olsztynie kończy Prosumenta i zaczyna program EWA
2017-02-16 09:43:47

 
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie poinformował o zakończeniu ostatniego naboru wniosków o dofinansowanie na domowe mikroinstalacje OZE w ramach programu Prosument. Potencjalnym prosumentom z woj. warmińsko-mazurskiego olsztyński Fundusz chce teraz zaoferować program o nazwie EWA.
 
WFOŚiGW w Olsztynie poinformował, że w ciągu dwóch lat realizacji programu Prosument dofinansowanie na domowe mikroinstalacje OZE otrzymało w sumie 361 beneficjentów.

W dwóch naborach w programie Prosument w woj. warmińsko-mazurskim do rozdysponowania było 15 mln zł. Dzięki tym środkom powstało 338 instalacji fotowoltaicznych, 36 pomp ciepła, a także wymienionych zostało 12 pieców opalanych węglem na piece na biomasę.

Jednocześnie WFOŚiGW w Olsztynie zaprezentował założenia nowego programu pożyczkowego EWA, z którego mogą korzystać osoby fizyczne i który ma na celu dofinansowanie projektów m.in. z zakresu OZE czy elektromobilności.

Olsztyński WFOŚiGW informuje, że nowy program będzie miał odmienną formę finansowania niż Prosument - nie będą już oferowane bezzwrotne dotacje tylko pożyczki o stałym oprocentowaniu 2 proc. w skali roku, które będzie można wziąć maksymalnie na 5 lat. Przy czym pożyczka będzie częściowo umarzalna - jeśli terminowo zostanie spłacone 90 proc. należności i zostanie wykonane zadanie, na które pozyskano środki, reszta na wniosek beneficjenta zostanie umorzona. Warunkiem jest posiadanie 10-proc. wkładu własnego niezależnie od kwoty pożyczki.

Program EWA został podzielny na trzy główne linie - Energia, Woda i Atmosfera - stąd nazwa programu będąca akronimem.
 
W jednej z linii o nazwie "Energia" będzie można ubiegać się o preferencyjne finansowanie na budowę źródeł energii na potrzeby własne, zakup pojazdów o napędzie elektrycznym oraz na budowę stacji ładowania takich pojazdów.

W innej, o nazwie "Atmosfera", będzie można dofinansować takie działania jak budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a także kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Zadania w poszczególnych liniach programu EWA będzie można ze sobą łączyć.

Osoby zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w woj. warmińsko-mazurskim mogą skorzystać z oferowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie doradztwa energetycznego.

- Prowadzimy zarówno konsultacje indywidualne, jak też i organizujemy spotkania związane z promocją odnawialnych źródeł energii, które są jednocześnie doskonałą platformą wymiany doświadczeń ciągle rozwijającego się rynku OZE. Nasze porady są oczywiście bezpłatne - komentuje Tomasz Koprowiak, koordynator zespołu doradców przy WFOŚiGW w Olsztynie.
 
Źródło:
cire.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 30880
Odwiedziny ogółem: 1673196