Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Co sądzi branża OZE o systemie aukcyjnym ?
2017-01-27 08:31:13

 

 

Co sądzi branża OZE o systemie aukcyjnym
i rozwiązaniach prawnych proponowanych przez Ministerstwo Energii - konsultacje rozporządzenia w sprawie cen referencyjnych na 2017 rok.

 

Przeprowadzenie pierwszej aukcji OZE 30.12.2016 pozwoliło na zebranie doświadczeń zarówno jej uczestnikom, jak i inwestorom potencjalnie zainteresowanym rozwojem projektów oraz innym podmiotom działającym na rynku OZE w tym m.in. producentom i instalatorom urządzeń. Taka opinia została m.in. przygotowana przez IEO

Ministerstwo Energii po przeprowadzeniu aukcji pilotażowej zapowiedziało przeprowadzenie kolejnej aukcji w pierwszym kwartale 2017, a następnie najprawdopodobniej dokonanie planowanej nowelizacji ustawy OZE. Wymaga to dwu rozporządzeń: „wolumenowego”, które wyda Rada Ministrów (jest mowa o kilkuset megawatach w ramach tzw. „dogrywki” do aukcji pilotażowej, ale nie ma pewności, czy nie będzie to wielokrotnie więcej, czyli tyle ile pierwotnie planowana na cały 2017r.) oraz nowego rozporządzenia o cenach referencyjnych, które mają obowiązywać w 2017r. W związku z ogłoszonym obecnie przez Ministerstwo projektem Rozporządzenia w sprawie cen referencyjnych na 2017 rok pojawia się możliwość przekazania uwag zmierzających do niezależnej oceny i poprawy mechanizmu stanowienia cen referencyjnych i funkcjonowania systemu aukcyjnego. Oficjalne konsultacje trwają 7 dni, tj. do 1 lutego.

Wstępna ocena projektu rozporządzenia wskazuje dość dużą dowolność, nawet w stosunku do rozporządzenia z 2016 r., w przyjmowaniu parametrów do obliczeń, a w szczególności wielokrotnego zawyżania nakładów na technologie współspalania) oraz na brak uwzględnienia niektórych kosztów i korzyści w określaniu cen referencyjnych, w tym nie uwzględnienie faktu, że duże instalacje spalania wielopaliwowego biomasy odnoszą znaczące korzyści (kilkaset tysięcy złotych na MW mocy zainstalowanej rocznie) ze zmniejszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

Instytut Energetyki Odnawialnej dbając o przejrzystość systemu w dobrze pojętym interesie całej branży OZE prowadzi monitoring i z wyprzedzeniem reaguje na zapowiadane zmiany prawne. Dlatego zwracamy się do Państwa jako przedstawicieli rynku OZE i wszystkich zainteresowanych z prośbą o wzięcie udziału w tym badaniu. Udzielone przez Państwa odpowiedzi zostaną opracowane i w formie zbiorczych zestawień udostępnione opinii publicznej oraz Ministerstwu Energii. Syntetyczne wyniki mogą posłużyć do sformułowania postulatów na rzecz dalszych możliwych kierunków udoskonalenia obecnych rozwiązań prawnych.

Ankieta składa się z kilku pytań i jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 5 min.
 

Ankietę prosimy wypełnić do 30 stycznia br. Na podane adresy e-mail prześlemy podsumowanie ankiety.

 

 

Z góry dziękujemy za Państwa zaangażowanie.

 

ŹRÓDŁO:

IEO.pl# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 28201
Odwiedziny ogółem: 1670539