Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Od 01.01.2017 r. wyższa opłata przejściowa !
2017-01-03 11:46:46

 
Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, zgodnie z decyzją Urzędu Regulacji Energetyki, od 1 stycznia 2017 r. ponad dwukrotnie wzrośnie opłata przejściowa, z której finansowane są elektrownie węglowe.
 
Rozliczeniami tzw. opłaty przejściowej, która również jest doliczana do rachunków odbiorców końcowych zajmuje się Zarządca Rozliczeń SA.

Opłata przejściowa jest dopisywana do rachunków za energię odbiorców końcowych i wynika z kosztów likwidacji kontraktów długoterminowych elektrowni. De facto jest to forma finansowania konwencjonalnej energetyki, dlatego zastanawia fakt, dlaczego regulacje z nią związane wpisano do ustawy o odnawialnych źródłach energii.

W trakcie prac nad ostatnią nowelizacją ustawy o OZE Ministerstwo Energii tłumaczyło, że zwiększenie wysokości opłaty przejściowej dla odbiorców (niższą wartość zapłacą m.in. kopalnie) to efekt ogromnego zadłużenia państwowej spółki zarządzającej tą opłatą, czyli Zarządcy Rozliczeń, którego długi mają sięgać miliarda złotych.

W ostatniej nowelizacji ustawy o OZE podniesiono wysokość opłaty przejściowej dla gospodarstw domowych z 3,87 zł do stosowanej od początku 2017 r. stawki 8 zł na miesiąc, co oznacza, że dla przeciętnego odbiorcy z grupy G koszty opłat za energię tylko z tego tytułu wzrosną o około 50 zł rocznie.
Na skutek decyzji Urząd Regulacji Energetyki w 2017 roku operatorzy systemu dystrybucyjnego obniżą składnik kosztów energii w taryfie dla gospodarstw domowych przeciętnie o 4,6 proc. (ta wartość nie zawiera jeszcze taryfy dla Tauron Dystrybucja oraz innogy Stoen Operator). URE tłumaczy fakt obniżenia ceny energii w obrocie głównie niższymi kosztami zakupu energii oraz zielonych certyfikatów.

Wzrosnąć mają natomiast - przeciętnie o 5,6 proc. - stawki opłat w dystrybucji dla wszystkich grup taryfowych. W przypadku taryfy w dystrybucji dla odbiorców w grupach G wzrost ma wynieść przeciętnie 5,9 proc.

URE tłumaczy w wydanym z tej okazji komunikacie, że wzrost średniej stawki w dystrybucji wynika przede wszystkim ze zwiększenia stawek opłaty przejściowej, a także z wyższej opłaty OZE.

W niedługim czasie możemy spodziewać się pojawienia na rachunkach za energię kolejnej opłaty. Ministerstwo Energii ma w planach wprowadzenie na rachunki odbiorców tzw. opłaty mocowej, z której ma być finansowany tzw. rynek mocy, będący formą wsparcia konwencjonalnych elektrowni. Płatnicy opłaty mocowej, czyli spółki dystrybucji, mają ustalać stawki tej opłaty w taryfach za usługi dystrybucji.
 
Źródło:
 
Cire.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 30897
Odwiedziny ogółem: 1673213