Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Polski rekord mocy osiagnietej przez źródła wiatrowe
2016-12-27 13:28:57

Jak poinformował portal Gramwzielone, 26 grudnia w godzinach wieczornych znajdujące się w naszym kraju farmy wiatrowe pracowały z rekordową mocą, zbliżającą się do 5 GW. Moc nominalna wszystkich wiatraków w Polsce to niemal 5,8 GW.
 
Wczoraj farmy wiatrowe pracowały z mocą ponad 4 GW, zbliżając się w godzinach wieczornych do 5 GW. Rekord na poziomie 4941 MW odnotowano o godzinie 20.

Dzisiaj wysoki poziom generacji z wiatraków utrzymuje się. W godzinach przedpołudniowych moc przekraczała 4,7 GW.

Tymczasem jeszcze w ubiegłym tygodniu dzienna generacja z farm wiatrowych wynosiła średnio tylko ok. 1-2 GW, a rekordowo niska była 20 grudnia, spadając do ok. 100-150 MW.
 
Generacja ze źródeł niebędących jednostkami centralnie dysponowanymi (nJWCD), czyli w dużej części z elektrowni wiatrowych, ale też innych OZE czy elektrociepłowni, wynosiła dzisiaj przed południem 10,42 GW wobec 9,9 GW generacji z jednostek podlegających sterowaniu przez Operatora Systemu Przesyłowego, czyli tzw. jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD), a wyraźna przewaga generacji z nJWCD utrzymywała się także wczoraj.

Zapotrzebowanie na moc dzisiaj przed południem przekroczyło 20 GW, a według prognozy najwyższy poziom ma osiągnąć dzisiaj w godzinach wieczornych (ponad 23 GW).
 
Źródło:
cire.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21830
Odwiedziny ogółem: 1775295