Mapa strony
Ciekawe linki
Biogazownie i elektrownie wodne niezbyt chętne do aukcji
2016-12-22 09:12:48

Według informacji dziennika, tak właściciele biogazowni jak i elektrowni wodnych, z rezerwą podchodzą do udziału w grudniowej aukcji OZE. Ich wątpliwości budzą miedzy innymi, poziom cen referencyjnych oraz konieczność dokonania odliczeń wynikających z już otrzymanego wsparcia.

Jak podaje "Rz" w przypadku biogazowni, dla których ustalono cenę referencyjną na poziomie 550 zł/MWh, odliczenia mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do 160 zł/MWh i w efekcie ceny uzyskane na aukcji mogą być dużo nisze niż właściciele tego typu instalacji uzyskują obecnie, biorąc pod uwagę, że oprócz ceny sprzedaży otrzymują błękitne i żółte certyfikaty. Według informacji dziennika chęć udziału aukcjach deklaruje na razie dziesięć biogazowni.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że podobnie problem wygląda w przypadku elektrowni wodnych. Dla tego typu źródeł cena referencyjna wynosi 470 zł/MWh, a odliczenia mogą wynosić nawet ok. 180 zł/MWh. W ich przypadku dochodzi jeszcze problem ze spełnieniem wymogów związanych ze stopniem wykorzystania mocy i poziomu produkcji, które to mogą być trudne do osiągnięcia w przypadku suszy.
Jak pisze "Rzeczpospolita" frekwencje na aukcjach polepszyłby zwiększenie cen referencyjnych, ale nie dojdzie do tego w tym roku.

Jednocześnie "Rz" wraca do sprawy ewentualnej nowelizacji ustawy OZE oraz ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, która z początkiem grudnia została zaskarżona do Trybunału Konstytucjonalnego. Według informacji dziennika procedury zmian obu ustaw mają ruszyć w lutym. W przypadku ustawy wiatrakowej rozważane są między innymi zmiany odnośnie kontrowersyjnych zapisów o odległości wiatraków od zabudowań.
 
Źródło: Rzeczpospolita


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3632
Odwiedziny ogółem: 1537678