Mapa strony
Ciekawe linki
Ministerstwo Energii przedstawiło prognozę przyrostu liczby mikroinstalacji
2016-09-13 13:55:11

 

Wprowadzając system tzw. opustów, który obowiązuje od 1 lipca br., autorzy nowelizacji ustawy o OZE, czyli de facto urzędnicy Ministerstwa Energii, nie zdecydowali się na przedstawienie prognozy, jak ich zdaniem nowy system wpłynie na rozwój rynku prosumenckiego.

Do ostatniej nowelizacji ustawy o OZE nie przygotowano zresztą w ogóle oceny skutków regulacji, co ME tłumaczyło faktem, że w przypadku poselskich projektów ustaw nie ma obowiązku przygotowania OSR, chociaż wiadomo było, że za przygotowaniem tej nowelizacji stoją nie posłowie, ale Ministerstwo Energii.

Prognozę na temat zakładanego przez rząd rozwoju rynku mikroinstalacji przedstawił kilka tygodni po przyjęciu nowelizacji ustawy o OZE wiceminister energii Andrzej Piotrowski, udzielając wywiadu "Gazecie Prawnej" i szacując przyrost liczby mikroinstalacji na około 50 - 100 tys. rocznie.
- Prace nad ustawą trwały raptem parę miesięcy. Nie byliśmy w stanie zrobić takich wyliczeń. W momencie, kiedy pojawiły się jednak jej założenia, sprawą od razu zainteresował się rynek. Mocno wsłuchiwaliśmy się w to, co mówią dostawcy i jakie mają plany sprzedażowe. Odrzuciliśmy parę huraoptymistycznych założeń, że w ciągu kilku lat będzie milion nowych instalacji. Sądzę, że racjonalne są wyliczenia mówiące o 50-100 tys. urządzeń w okresach rocznych - mówił w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" wiceminister Piotrowski.

Teraz inne wartości na temat szacowanego przez ME tempa rozwoju polskiego rynku prosumenckiego znajdziemy w odpowiedzi na interpelację poselską.

W tej odpowiedzi resort energii szacuje, że skumulowana liczba mikroinstalacji na koniec 2016 r. wyniesie 8 tys., a w latach 2017-2020 będzie się powiększać o 20 tys. rocznie, dzięki czemu w 2020 r. osiągnie 80 tys. 

W odpowiedzi na interpelację poselską znajdziemy ponadto informację, że obecną liczbę mikroinstalacji ME szacuje na ok. 4 tys. 
Źródło: www.cire.pl
 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 11492
Odwiedziny ogółem: 1545472