Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
PGE zainwestuje w magazyny energii
2016-08-30 12:40:35

 
W ciągu dwóch lat PGE Polska Grupa Energetyczna planuje uruchomienie dwóch magazynów energii współpracujących ze źródłami OZE - donosi "Rzeczpospolita.
 
Pierwszy magazyn ma powstać przy należącej do spółki farmie fotowoltaicznej na Górze Żar o mocy 0,6 MW. Jak informuje PGE Energia Odnawialna zakończyły się już pomiary na sieci dystrybucyjnej, pozwalające na wstępne oszacowanie parametrów inwestycji. Spółka planuje budowę magazynu o mocy do 0,5 MW, który wyrównywałby niestabilności pracy farmy oraz zaspakajał jej własne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w technologii litowo-jonowej i zakończyć się do końca przyszłego roku. Potem nastąpi 1-2 letni okres testów urządzenia. Koszt budowy to ok. 4-6 mln zł.
 
Drugi magazyn energii powstanie przy należącej do PGE Energia Odnawialna farmie wiatrowej. W tej chwili spółka bierze pod uwagę kilka lokalizacji i wkrótce zamierza przeprowadzić badania na sieci i GPZ. To pozwoli ustalić parametry inwestycji. Wstępnie PGE Energia Odnawialna zakłada, że magazyn o mocy ok. 1,5 MW będzie współpracował z siecią oraz zostanie wykorzystany zaspokojenia potrzeb własnych farmy. Inwestycja o wartości ok. 12-15 mln zł zostanie zakończona na przełomie 2017/2018 r.

Jak tłumaczy cytowany przez "Rzeczpospolitą" rzecznik PGE Maciej Szczepaniuk, celem budowy tego typu instalacji jest wyrównanie niestabilności pracy farm oraz zaspokajanie ich potrzeb.
 
Źródło:


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3922
Odwiedziny ogółem: 1572640