Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Nasze miasta trują najbardziej w Europie, a my chorujemy.
2016-05-16 13:42:30

 


NOWOTWORY PŁUC SPOWODOWANE PRZEZ SMOG
W WYBRANYCH MIASTACH POLSKI

NOWOTWORY PŁUC SPOWODOWANE PRZEZ SMOG W WYBRANYCH MIASTACH POLSKI (ŹRÓDŁO: WHO)


- To dramatyczne informacje. Polskie powietrze powoduje choroby i zabija - podkreśla Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 44 tys. osób rocznie. Ile choruje na raka płuc, po raz pierwszy policzyła organizacja HEAL Polska (Health and Environment Alliance) - koalicja NGO-sów zajmujących się zdrowiem i ochroną środowiska.

Organizacja oszacowała liczbę nowotworów dla 29 polskich miast i wyliczyła średnią dla kraju. Co roku na raka płuc zapada ok. 20 tys. osób, a zanieczyszczone powietrze odpowiada za 12,6 do 18,4 proc. przypadków. Gorzej jest w miastach południowej i centralnej Polski. W Krakowie od 25 do nawet 35 proc. nowotworów płuc spowodowanych jest smogiem, w Nowym Sączu - ok. 25 proc., podobnie w Bielsku-Białej, Katowicach, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim i w okolicach Zakopanego. We Wrocławiu 17 proc. nowotworów to wina smogu, a w Warszawie między 14 a 20 proc.

- Przy określaniu liczby nowotworów płuc spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza stosujemy taką samą metodykę, jaką przyjęły WHO i Unia Europejska przy określaniu przedwczesnych zgonów. Jedyna różnica polega na tym, że zakłada się, iż zanieczyszczenie powietrza poniżej 10 mikrogramów na metr sześcienny nie powoduje nowotworów płuc. Następnie stosujemy algorytm, przy którym wykorzystaliśmy dostępne dane na temat stężenia zanieczyszczeń i zachorowalności na nowotwory, biorąc pod uwagę przypadki po 2002 r. - tłumaczy Łukasz Adamkiewicz, specjalista ds. energii i zdrowia HEAL Polska. - To są trudne analizy i trzeba mieć na uwadze wiele czynników: palenie, sposób i jakość życia, historię chorób w rodzinie, dostęp do lekarza i wiele innych. Dlatego podajemy, że odsetek zachorowań z powodu zanieczyszczenia powietrza mieści się w określonych granicach, i prezentujemy wartość optymalną.

Co ważne, HEAL przeprowadzał badania na podstawie poziomu pyłu PM2,5, czyli drobniejszego i bardziej niebezpiecznego od PM10. PM2,5 zaledwie w ciągu minuty trafia do organizmu człowieka i przenika z płuc do krwiobiegu.

Na podstawie stężenia tego pyłu WHO opublikowała właśnie najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W zestawieniu aglomeracji w UE jesteśmy w niechlubnej czołówce - na 50 najbardziej skażonych miast 33 znajdują się w Polsce. Za wysoki poziom pyłów odpowiadają głównie zanieczyszczenia z pieców węglowych stosowanych w domach. - Mamy rankingi i badania, ale wciąż brakuje działań. Od lat domagamy się wyeliminowania najgorszej jakości węgla i wprowadzenia zakazu stosowania najstarszych pieców węglowych. Bez rezultatu - podkreśla Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Najwyższa Izba Kontroli przeszło dekadę temu apelowała o wprowadzenie w Polsce standardów emisyjnych dla pieców i norm jakości paliw węglowych. Apel powtórzyła w raporcie w 2015 r. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że wprowadzi normy. Kiedy? - Nie wiemy. Na razie domagamy się, żeby posłowie partii rządzącej dołączyli do parlamentarnego zespołu antysmogowego - mówi Bogusław Sonik, poseł PO, przewodniczący zespołu.

Kamil Wyszkowski z ONZ: - Nie można już dłużej chować głowy w piasek. Polski rząd musi zacząć działać i poprawiać jakość powietrza.

WHO i Komisja Europejska przyglądają się Polsce. Przeciwko naszemu krajowi KE skierowała w ubiegłym roku pozew za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Grożą nam 4 mld zł kary.

Polskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. WHO opublikowała właśnie najnowszy raport.

W opublikowanym właśnie przez WHO raporcie wśród 153 polskich miast tylko jedno - Inowrocław - spełnia zalecenia WHO. Ponad 30 polskich miast znalazło się za to w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast UE.

- To są alarmujące dane, ale równie niepokojący są wielcy nieobecni na tej liście. W Polsce jest wiele miast, co do których nie mamy wątpliwości, że smog przekracza w nich wszelkie normy, ale nie ma w tych miejscach stacji monitorujących powietrze - podkreśla Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny inicjatywy sekretarza generalnego ONZ Global Compact w Polsce.

Eksperci nie mają wątpliwości, co należy robić. - Głównym sprawcą zanieczyszczenia powietrza są piece węglowe i słabej jakości węgiel. Potwierdza to fakt, że na liście najbardziej skażonych miast są małe miejscowości, które trudno posądzić o to, że trują w nich samochody czy przemysł. Dlatego należy wprowadzić normy dla paliw węglowych i standardy dla pieców - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, inicjatywy, która od wielu lat walczy o wprowadzenie przepisów regulujących rynek paliw. Bezskutecznie.

Tymczasem WHO i UE zalecają, by w ciągu najbliższych lat o połowę obniżyć liczbę zgonów wywołanych zanieczyszczonym powietrzem i zmniejszać liczbę chorych, którzy cierpią przez smog.

- Dane Międzynarodowej Agencji Badania Raka (IARC), na podstawie których przeprowadziliśmy analizę, wskazują, że wzrost poziomu zanieczyszczenia o 10 mikrogramów na metr sześcienny daje wzrost ryzyka zachorowania o mniej więcej 9 proc. - mówi Łukasz Adamkiewicz, specjalista ds. energii i zdrowia organizacji HEAL Polska. Na przykład: średnioroczny poziom zanieczyszczeń pyłem PM2,5 w Gdańsku wynosi 17,08 mg/m sześc., w Krakowie - 43,2 mg/m sześc. Efekt? W Gdańsku zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 6-9 proc. nowotworów płuc, w Krakowie - za 25-35 proc.

Komisja Europejska w najnowszych dyrektywach zaznacza, że priorytetem jest redukcja liczby przedwczesnych zgonów spowodowanych przez smog. Dopiero poprzez ograniczenie liczby zgonów czy chorób określa wartości pyłów, które należy redukować. Chodzi o to, by uzyskać efekt zdrowotny, ograniczając smog.


Źródło i Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75398,20080433,nasze-miasta-truja-najbardziej-w-europie-a-my-chorujemy.html#ixzz48omLlQU4# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 22262
Odwiedziny ogółem: 1749799