Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Zielona turbina Krawczyka
2016-03-29 10:03:27

Olsztyński konstruktor Wiesław Krawczyk zbudował turbinę wiatrową, która nie szkodzi środowisku naturalnemu, a może dostarczyć energii elektrycznej dla jednego domostwa.

Wiesław Krawczyk jest z zawodu inżynierem budownictwa i ciągle poszukuje rozwiązań technologicznych, które mogą pogodzić potrzeby cywilizacyjne z ekologią. W swoim dorobku ma m.in. projekty „domów zero energetycznych”, zwanych tak – jak sam przyznaje – trochę na wyrost. Takie domy potrzebują bowiem nieco energii, w związku z tym powstał projekt turbiny wiatrowej, lekkiej konstrukcji o wysokości 6 metrów, jaką można postawić w ogródku obok domu albo na działce rekreacyjnej.

W pierwszej wersji Wiesław Krawczyk zbudował prototyp ze skrzydłami obracającymi się według wskazówek zegara. Uznał jednak, że przezroczyste skrzydła z tworzywa sztucznego lepiej obracają się w odwrotną stronę. I taką konstrukcję zbudował z pomocą Zygmunta Józefowicza, właściciela warsztatu mechanicznego z Bartążka. Turbina zaopatrzona w silnik posiada moc 2 kW i jest w stanie dostarczyć energię elektryczną na potrzeby jednorodzinnego domku. Kilka takich wiatraków może zaopatrzyć w prąd kilkurodzinny blok.

 

Źródło i zdjęcia na: http://www.olsztyn24.com/news/27580-zielona-turbina-krawczyka.html# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 22986
Odwiedziny ogółem: 1624641