Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
NFOŚiGW zapewnia, że nie kończy finansowania przedsięwzięć mających na celu ochronę środowiska
2016-03-22 11:12:53

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w odpowiedzi na informacje Gazety Wyborczej, dotyczące wstrzymania realizacji programów Kawka czy Ryś, NFOŚiGW zapewnia, że nie kończy finansowania przedsięwzięć mających na celu ochronę środowiska.
 
Jednocześnie czytamy, że "NFOŚiGW już wcześniej nie planował dalszych naborów w ramach Kawki”, a w przypadku programu Ryś – ze względu na fakt, że nie zgłosił do niego żaden bank i tylko 10 wojewódzkich funduszy  "NFOŚiGW jako instytucja centralna, obsługująca duże inwestycje, finansowane również ze środków europejskich, nie ma możliwości wdrażania sam tego programu”.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz kolejny w ostatnim czasie wydał komunikat, który ma być odpowiedzią – jak w nim czytamy – "na uporczywie powtarzane, nieprawdziwe informacje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprzestał finansować ochronę atmosfery".

Kolejna publikacja w tej "serii”, zatytułowana "W obronie węgla uderzają w powietrze”, ukazała się 18 marca 2016 roku w "Gazecie Wyborczej". Wspomniany artykuł, wraz z doniesieniami upowszechnianymi w ślad za nim, wymaga sprostowań i wyjaśnień, gdyż zawiera wiele danych sprzecznych z faktami. W szczególności dotyczy to spekulacji na temat programów Ryś i Kawka – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Fundusz powtarza, że „trwa obecnie przegląd wszystkich programów, którego celem jest uporządkowanie obszarów wsparcia (z zachowaniem zasady pierwszeństwa wydatkowania środków unijnych, z jednoczesnym uwzględnieniem możliwości finansowych NFOŚiGW)”.

W związku z tym – wbrew upowszechnianym „rewelacjom” medialnym – obecnie nie ma jeszcze decyzji, co do ostatecznego kształtu poszczególnych programów, w tym programów Ryś (termomodernizacja domów jednorodzinnych) i Kawka (likwidacja niskiej emisji) – czytamy w informacji wydanej przez NFOŚiGW.

W kwestii programu Kawka, w komunikacie czytamy, że "NFOŚiGW już wcześniej nie planował dalszych naborów w ramach Kawki". – W związku ze zobowiązaniami narzuconymi Dyrektywą CAFE [Dyrektywa 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy] Narodowy Fundusz planował środki finansowe w ramach do tej pory przeprowadzonych naborów z wydatkowaniem tych środków do 2018 roku –  tak, aby możliwe było spełnienie tych zobowiązań – informuje NFOŚiGW.
 
Z kolei w kwestii programu Ryś NFOŚiGW przypomina, że w naborze do tego programu nie zgłosił się żaden bank, a w ocenie jest obecnie 10 wniosków z WFOŚiGW. –  Nie gwarantuje to wdrażania programu na terenie całej Polski, a NFOŚiGW jako instytucja centralna, obsługująca duże inwestycje, finansowane również ze środków europejskich, nie ma możliwości wdrażania sam tego programu. W związku z tym obecnie trwa w Narodowym Funduszu analiza możliwości, zasadności oraz celowości wdrażania programu w takim kształcie – komentuje NFOŚiGW.

Jednocześnie Fundusz zapewnia, że „w związku z trwającym obecnie przeglądem programów priorytetowych, NFOŚiGW nie wstrzymał oczywiście ich funkcjonowania, a obecnie trwają np. nabory
w programie Prosument dla jednostek samorządu terytorialnego i WFOŚiGW”
.

Fundusz dodaje, że „zgodnie z planem zakończyły się nabory w programach Kawka i Ryś, a złożone wnioski są oceniane".
 
Źródło: Gramwzielone.pl


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12027
Odwiedziny ogółem: 1580729