Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Ciepło bez węgla?!
2015-10-30 10:14:05

Warmia i Mazury Cud Natury tak brzmi hasło promujące nasz region, oczywiste więc wydaje się postrzeganie województwa jako miejsca z piękną przyrodą i czystym powietrzem. Czy tak właśnie jest? Wg Światowej Organizacji Zdrowia ok. 97% mieszkańców Polski oddycha powietrzem niespełniającym standardów czystości. Skutkuje to m.in.  prawie 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, to ponad 10-krotnie więcej niż wynosi liczba ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych w naszym kraju (dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska).

 Przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. wysokoemisyjne wytwarzanie ciepła, czyli najbardziej popularne spalanie węgla. Wg badań dr Michała Wilczyńskiego, byłego Głównego Geologa kraju, ponad 90% udział ciepła wytwarzanego z węgla dotyczy przynajmniej 3 województw. Wśród nich na pierwszym i niechlubnym miejscu znajdują się Warmia i Mazury, gdzie udział węgla w procesie wytwarzaniu ciepła to ponad 94%. 

Taka ilość spalanego węgla oznacza wysoką emisję gazów cieplarnianych i tym samy już nie takie czyste i zdrowe powietrze, które ma być atutem regionu. Winę za taki stan rzeczy nie ponoszą jedynie zawodowe ciepłownie, ale również gospodarstwa domowe, ich udział w emisji chociażby tlenków siarki jest dosyć wysoki i stanowi ok. 21% (174 tys. Mg SO2) całkowitej emisji siarki do atmosfery  w Polsce. Emisja dwutlenku węgla pochodzącego z indywidualnych gospodarstw domowych to ok. 24 mln Mg CO2, ponadto 32% pyłów oraz 42% krajowej emisji dioksyn i furanów również pochodzi z tego źródła. Dlatego należy się poważnie zastanowić czy produkcja ciepła z węgla jest dla nas korzystna?

To pytanie powinno paść szczególnie tutaj na Warmii i Mazurach, w regionie, który nie ma własnych zasobów tego surowca. Za ten czarny nośnik energii musimy płacić dostawcom poza naszym województwem, a często, jak to wynika z regionalnego rynku obrotu węglem, również za granicę. Wiec jeśli względy zdrowotne oraz rachunek ekonomiczny zakupu węgla jest dla województwa mało przychylny to czy nie należałoby poszukać innej drogi produkcji ciepła? Zdrowszej, bardziej przyjaznej lokalnej gospodarce? Może warto pomyśleć o wspieraniu rozwoju nowych przyjaznych źródeł energii cieplnej, dostępnych lokalnie takich, jak np. biomasa czy też o wykorzystaniu ciepła pochodzącego ze spalania odpadów? Taki kierunek wydaje się nie tylko bardziej sprzyjający wizerunkowi naszego województwa, ale również jego gospodarce.

 

Marta Cygan

Specjalista ds. rozwoju regionalnego

                                                              Warmińsko Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o.# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 11497
Odwiedziny ogółem: 1545477