Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Transformacja energetyki od źródeł konwencjonalnych w kierunku OZE jest nieodwracalna
2015-10-16 12:07:35

Miedzy innymi na temat integracji górnictwa i energetyki w Polsce oraz przyszłości energetyki węglowej i jądrowej w naszym kraju z Filipem Thonem prezesem RWE Polska rozmawiała "Rzeczpospolita".
 
Rozmówca dziennika odniósł się między innymi do planów łączenia będących w trudnej sytuacji spółek węglowych z grupami energetycznymi. W jego ocenie takie pomysły nie są dobre, jak to określił, kiedy zaczynamy mieszać te biznesy (red. energetykę i górnictwo), to zaczyna się subsydiowanie jednego segmentu przez drugi. A to zabija konkurencyjność i transparentność.

Z drugiej strony szef RWE Polska przyznał, że węgiel w perspektywie 2050 roku będzie nadal stanowił istotny element polskiego miksu energetycznego, ale zaznaczył, że źródła OZE będą coraz powszechniejsze i wraz z rozwojem technologii magazynowania, można będzie coraz bardziej na nich polegać.

Jednocześnie Filip Thon zwrócił uwagę na sytuację na rynku niemieckim, gdzie według niego doszło do dużej nierównowagi w związku z nadmiernym wsparciem dla OZE i decyzjami o zamykaniu elektrowni jądrowych. - Ta sytuacje spowodowała ogromną presję na konwencjonalne źródła energii - powiedział prezes, dodając, że obecnie kiedy systemy magazynowania nie są jeszcze wystarczająco efektywne, ryzykownym jest opieranie energetyki o źródła OZE.
 
Rozmówca "Rz" przyznaje też, że w tej sytuacji konieczne jest również wsparcie, choćby w formie rynku mocy, dla energetyki konwencjonalnej. Zaznacza jednak, że przejście energetyki od źródeł konwencjonalnych w kierunku OZE jest nieodwracalna, ale trzeba ją przeprowadzić tak, aby stabilność rynku energii została zachowana.

"Rzeczpospolita" zapytała również prezesa Thona o perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Zwraca on uwagę na wysokie koszty budowy bloków jądrowych, które kilkukrotnie przewyższają koszty budowy jednostek węglowych, ale z drugiej strony zaznacza, że koszty emisji CO2 negatywnie wpłyną na konkurencyjność elektrowni węglowych.

Jednocześnie rozmówca dziennika podkreśla, że decyzją o inwestowaniu w energetykę jądrową ma w dużej mierze wymiar polityczny. Biorąc to pod uwagę oraz np. kwestie bezpieczeństwa energetycznego, to rządzie spoczywa obowiązek zagwarantowania firmom, które podejmą się realizacji takiej inwestycji gwarancje zwrotu zainwestowanego kapitału - mówi prezes RWE Polska.
 
Źródło:
Cire [http://cire.pl/item,118808,1,0,0,0,0,0,thon-transformacja-energetyki-od-zrodel-konwencjonalnych-w-kierunku-oze-jest-nieodwracalna.html]


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 22992
Odwiedziny ogółem: 1624647