Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Ustawa o OZE uchwalona przez Sejm
2015-01-19 09:45:52

 

W piątek, 16 stycznia Sejm uchwalił w drugim czytaniu ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jak podkreśla Andrzej Czerwiński, szef Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych, która pracowała nad rządowym projektem, ustawa pozwoli na rozwój inwestycji w „zieloną energetykę”.


Kluczowa zmiana – system aukcyjny


Zmiana systemu świadectw pochodzenia na aukcje – to kluczowa zmiana wprowadzona w ustawie. Aukcje, prowadzone oddzielnie dla różnych technologii OZE i różnej wielkości instalacji, będą rozpisywane przez rząd w zależności od tego jakie będzie zapotrzebowanie na energię odnawialną. Wygra ten, kto zaproponuje najniższą cenę, a w zamian otrzyma gwarancję wsparcia przez 15 lat.


System aukcyjny ma spowodować oszczędności dla budżetu państwa i chronić obywateli przed zbytnim obciążeniem wynikającym z rozwijania energetyki odnawialnej zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Jednak zgodnie z ustawą, konsumenci zostaną zobowiązani do uiszczania tzw. opłaty OZE, która przez pierwszy rok obowiązywania nowych regulacji wyniesie 2,27 zł za jedną megawatogodzinę prądu.


Nowości dla prosumentów:


Podczas głosowania nad ustawą posłowie zdecydowali także o wprowadzeniu tzw. poprawki prosumeckiej. Dzięki nowym zapisom, prosumenci otrzymują taryfy gwarantowane gwarantowane dla instalacji do 3 kW. Będą one obowiązywać przez 15 lat od dnia oddania instalacji do użytku lub do momentu, w którym łączna moc wszystkich instalacji przekroczy 300 MW.


Warto zaznaczyć, że do działalności prosumenckiej - dla instalacji o mocy poniżej 40 kW nie będzie potrzebna koncesja ani działalność gospodarcza. Prosumenci wyprodukowaną przez siebie nadwyżkę energii będą mogli odsprzedawać do sieci.


Kolejny krok – prace w Senacie


Łącznie, posłowie w głosowaniu przyjęli ponad 60 poprawek w drugim czytaniu. Część z nich została odrzucona wcześniej podczas prac w Komisji NES w środę, 13 stycznia. Kolejnym krokiem jest praca nad projektem w Senacie.


Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie 30 dni od ogłoszenia. Jednak niektóre przepisy mogą zacząć obowiązywać w kwietniu i październiku 2015 r. oraz od 1 stycznia 2016 r.


Rządowy projekt ustawy o OZE wpłynął do Sejmu 8 lipca 2014 r. Jednym z nadrzędnych celów regulacji jest dostosowanie przyjętych w Polsce rozwiązań prawych do standardów prawodawczych rynku energii odnawialnej obowiązujących w innych wiodących krajach UE.

 

Źródło:

OZE.pl# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 10833
Odwiedziny ogółem: 1579535