Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Francuzi wymyślili
2015-01-13 08:39:00

 
Francuska spółka NewWind opracowała ciekawą konstrukcję mikroelektrowni wiatrowej kształtem przypominającym drzewo.
 
Elektrownia mocy 3,1 kW składa się z kilkudziesięciu małych turbin z tworzywa sztucznego przypominających liście, które rozmieszczone są na stalowej konstrukcji odwzorowującej pień oraz gałęzie drzewa.

OBEJRZYJ  FILM

 

Zaletę mikroturbin z magnesami stałymi i napędem bezpośrednim jest to, że obracają się już przy prędkości wiatru na poziomie 2 m/s.
 

Instalacja była dotychczas testowana w dwóch lokalizacjach. Pierwsze próby od sierpniu 2013 roku prowadzono na prywatnej posesji w departamencie Charente-Maritime na zachodnim wybrzeżu Francji, a później od kwietnia ubiegłego roku na terenie, należącego do fundacji Orange-France Telecom, centrum badawczego w Pleumeur-Bodou w Bretanii. W marcu tego roku instalacja ma stanąć na placu Concorde w Paryżu.

Według danych producenta, elektrownia "drzewo" o wysokości ok. 12 m i średnicy prawie 8 m i wadzie 3 t, złożona z 72 mikroturbin, przy prędkości wiatru na poziomie 3 m/s może wytworzyć rocznie 1320 kWh energii elektrycznej rocznie. Przy prędkości 4 m/s wielkość ta wzrośnie ponad dwukrotnie, a przy 5 m/s sięgnie ok. 3160 kWh.
Konstruktorzy elektrowni przygotowali również inne koncepcje wykorzystania mikroturbin. Według ich pomysłów mogą być one umieszczane na dachach domów, stosowane jako balustrady balkonów, czy jako elementy przegród autostradowych.

Póki co jednak nie są znane koszty tego typu instalacji. Komercjalizacja projektu jest planowana na przyszły rok.
 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 6857
Odwiedziny ogółem: 1540852