Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Projekt ustawy o OZE gotowy do drugiego czytania w Sejmie
2014-12-22 10:35:57

 

Sejmowa komisja ds. energetyki przyjęła we wtorek sprawozdanie podkomisji o projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Wiadomo, że do projektu w drugim czytaniu będą jeszcze zgłaszane merytoryczne poprawki, są też wnioski mniejszości.

Jako wnioski mniejszości - do przegłosowania przez cały Sejm - zgłoszono propozycje poprawek, odrzuconych wcześniej przez całą komisję.

Pierwsza z nich przewiduje możliwość odsprzedaży wyprodukowanej w źródle OZE o mocy do 1 MW energii elektrycznej innemu odbiorcy końcowemu w ramach tej samej sieci dystrybucyjnej. Drugi wniosek mniejszości dotyczy rozszerzenia definicji prosumentów z osób fizycznych np. na stowarzyszenia. Jako wniosek mniejszości zgłoszono też pomysł gwarantowanych taryf na odsprzedaż energii elektrycznej przez prosumentów.

 


Zgodnie z sugestiami prezydium komisji reszta poprawek o charakterze merytorycznym ma zostać zgłoszona w trakcie drugiego czytania.

Rządowy projekt ustawy przewiduje zmianę systemu wsparcia dla OZE - z opartego o świadectwa pochodzenia na aukcyjny. Rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje - m.in. dla spełnienia celów polityki klimatycznej UE i rozpisuje aukcje, które wygrywa ten, kto zaproponuje najniższą cenę. W zamian dostanie gwarancję wsparcia przez 15 lat. Aukcje będą oddzielne dla różnych technologii, dla dużych i małych instalacji. Wspieranie źródeł odnawialnych zostanie przerzucone na konsumentów, którzy mają mieć doliczoną do rachunku "opłatę OZE".

Redakcja EkoNews, fot:sxc.hu,
Źródło:wnp.pl# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 6803
Odwiedziny ogółem: 1540798