Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Ceny energii dla odbiorców indywidualnych na poziomie średniej europejskiej, ale..
2014-12-02 12:35:13

 
Rachunki za energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych w 42 krajach Europy porównała rosyjska agencja RIA Rating - donosi "Rzeczpospolita" i zwraca uwagę, że choć ceny w Polsce są na poziomie średniej europejskiej, to kiedy odnosimy je do płac, sytuacja wygląda dużo gorzej.
 
Jak relacjonuje dziennik, według danych rosyjskiej agencji średnia cena energii elektrycznej (wraz z dostawą) w 42 krajach Europy jest na poziomie ok. 0,55 zł za kWh. Najwięcej płacą Duńczycy (1,14 zł/kWh), Niemcy (1,12 zł/kWh) i Włosi (0,91 zł/kWh). Natomiast najmniej Ukraińcy (0,07 zł/kWh), Rosjanie (0,18 zł/kWh) i Białorusini (0,21 zł zł/kWh).

Jak czytamy w "Rz", Polska według rankingu rosyjskiej agencji jest w środku stawki (na 22 miejscu) z ceną niewiele odbiegającą od europejskiej średniej. Jednocześnie dziennik zwraca uwagę, że ranking pokazuje, iż Polscy są w dużo gorszej sytuacji niż większość mieszkańców krajów Europy odnosząc ceny energii elektrycznej do średniej miesięcznej płacy netto. W tej klasyfikacji znajdujemy się na siódmym miejscu od końca. Za przeciętną pensję Polak może kupić ok. 4,4 tys. kWh energii elektrycznej, podczas gdy będący na czele rankingu Norweg 24 tys. kWh, mieszkaniec Luksemburga 17,9 ys. kWh, a Holandii 15,2 tys. kWh.
W rankingu prezentowanym przez "Rz" przedstawiono również klasyfikację pod względem skali wzrostu cen w ostatnim pięcioleciu. Na pierwszym miejscu jest Białoruś, gdzie ceny poszły w górę aż o 408 proc., dalej Grecja (53 proc.) i Rosja (51 proc.). W Polsce według autorów rankingu ceny wzrosły o 26 proc. Uwagę przykuwa sytuacja na Węgrzech, gdzie energia w ciągu pięciu lat potaniała o 19 proc.

Jak czytamy w "Rz", mimo iż ceny energii w porównaniu do płac są Polsce wysokie, to Polacy nie mają co liczyć, że tak jak na Węgrzech energia u nas potanieje. Raczej powinniśmy spodziewać się podwyżek - pisze dziennik.
 
Źróło:
cire.pl
 
[http://www.cire.pl/item,102885,1,0,0,0,0,0,ceny-energii-dla-odbiorcow-indywidualnych-na-poziomie-sredniej-europejskiej-ale.html]


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21721
Odwiedziny ogółem: 1775186