Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
DEBATA
2011-11-22 11:13:43

W poniedziałek, 21 listopada, w Hotelu Omega w Olsztynie odbyła sie debata poświęcona przyszłości energetycznej województwa  pn.  „Z czego i jak produkować energię elektryczną na Warmii i Mazurach”. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania była Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. Finansowo przedsięwzięcie to zostało wsparte dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz dofinansowaniem z Banku Ochrony Środowiska.

WMAE podejmując kwestię bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu postanowiła zaprosić zainteresowanych do dyskusji na temat konieczności zabezpieczenia potrzeb energetycznych województwa w sposób najbardziej optymalny z punktu widzenia wykorzystania poszczególnych źródeł energii.

Celem debaty było przybliżenie szans i zagrożeń wynikających z zastosowania poszczególnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej. Konferencja była wstępem do przygotowania nowego Programu Ekoenergetycznego dla Warmii i Mazur – dokumentu niezbędnego do uzyskania w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 środków wsparcia na nowe inwestycje w OZE). Ponadto spotkanie to miało na celu ustalenie kierunków rozwoju energetyki w tym regionie, wybór najbardziej korzystnych sposobów wytwarzania energii.

W debacie wzięło udział ponad 80 os. wśród nich m.in. eksperci  z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną środowiska i planowaniem przestrzennym, przedstawiciele biznesu, firm energetycznych oraz organizacji pozarządowych związanych z ochroną klimatu. Spotkanie miała formę otwartą, każdy kto miał wątpliwości lub cenne informacje mógł śmiało wygłosić swoją opinię, w dyskusji udział wzięło prawie 30 osób.

Uroczystego otwarcia debaty dokonał Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jarosław Słoma, wykład wprowadzający poprowadził natomiast Pan Grzegorz Wiśniewski, Dyrektor Instytutu Energetyki Odnawialnej w Warszawie, który postawił tezę, iż produkcja energii elektrycznej powinna być oparta o dobrze skonstruowany mix energetyczny pochodzący m.in. z małych rozproszonych źródeł. Prezentacja P. Wiśniewskiego załączono poniżej.

Każdy głos ma znaczenie dlatego, by podsumować dyskusję poproszono uczestników o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej tego, z czego powinno się a z czego nie, produkować energię elektryczną na Warmii i Mazurach. Wyniki ankiety powinny być wskazówką do tego, w jakim kierunku należy kształtować politykę energetyczną województwa i jakie priorytety powinny być zapisane w  nowym Programie Ekoenergetycznym. Wyniki ankiety dostępne będą na stronie internetowej WMAE
w czwartek (24 listopada).

Dyskusja na temat wyboru sposobów produkcji energii elektrycznej z całą pewnością była potrzebna w naszym regionie, zaproszeni goście doskonale czuli wagę problemu, byli świadomi tematu i problemów o których dyskutowano.

 

 

 

 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3892
Odwiedziny ogółem: 1706502