Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Coraz bliżej uruchomienia ścieżki bankowej programu „Prosument”
2014-11-26 10:49:14

 
Z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która nowelizuje również ustawę Prawo ochrony środowiska, co umożliwi uruchomienie” ścieżki bankowej" programu "Prosument".
 
Zgodnie z nowelizacją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie mógł udostępniać środki finansowe bankom, z przeznaczeniem na udzielanie kredytów bankowych lub dotacji na wskazane przez siebie programy i przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska.

Zmiana przepisów daje NFOŚiGW możliwość szerokiego wdrożenia programu „Prosument” poprzez ścieżkę bankową.

Rozpoczęcie naboru wniosków dla banków zainteresowanych współpracą z NFOŚiGW w realizacji programu „Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii poprzez banki” planowane jest od początku stycznia 2015 r. Przewidywany okres naboru wynosi 30 dni.

Banki zostaną wyłonione zgodnie z procedurą dla programu priorytetowego „Prosument”.
Budżet na realizację celu programu wynosi do 681 mln zł, z czego 199, 8 mln zł na stanowić dofinansowanie w formie bezzwrotnej (dotacje), a 481,2 mln zł zwrotne dofinansowania (pożyczki).

Z programu mają być finansowane źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła i kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt oraz systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogeneracja o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe.

Instalacje te mają być wykorzystane na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych

Program realizowany będzie w latach 2015 - 2022, przy czym podpisywanie umów będzie trwało do 2020 r., a wydatkowanie środków 2022 r.
 
 
 
http://cire.pl/item,102633,1,0,0,0,0,0,coraz-blizej-uruchomienia-sciezka-bankowej-programu-prosument.html


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 6832
Odwiedziny ogółem: 1540827