Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Zwolennicy OZE: Węgiel nie zapewni nam długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego
2014-10-13 12:14:02

Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, krajowe zasoby węgla zostaną wyczerpane za ok. 30 lat, a nasz system energetyczny jest przestarzały, wymaga modernizacji i inwestycji w nowe moce. Dlatego apelujemy o wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – przekonywali eksperci podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej
 
- To, co dzieje się obecnie na wschodzie Europy uzmysławia nam, jakie znaczenie ma dywersyfikacja dostaw źródeł energii, bezpieczeństwo i niezależność energetyczna. Musimy podejmować działania polityczne, aby sprzyjać rozwojowi OZE i zielonych technologii. W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym województwa opolskiego na wsparcie OZE i efektywności energetycznej przeznaczymy kilkanaście procent środków – przekonywał Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

- Polska energetyka stanęła na rozdrożu. Większość źródeł energii jest przestarzała. Mamy teoretycznie 42 mld ton węgla, ale do opłacalnego wydobycia nadaje się tylko 2 mld ton, co wystarczy na pokrycie naszego zapotrzebowania na 30 lat – powiedział były wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.

Obecnie, największym problemem w Polsce jest brak ustawy o OZE. Różnego rodzaju bariery, jakie dziś można zaobserwować, prawdopodobnie uniemożliwią wejście nowych przepisów w życie przez kolejne lata. – Dziś brakuje woli politycznej do przeprowadzenia ustawy o OZE, dlatego przewidujemy, że nowy system wsparcia może nie zostać szybko uchwalony, a konieczne zmiany legislacyjne zostaną wprowadzone poprzez nowelizację małego trójpaku – powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Mieczysław Koch.
Na problemy w polskiej energetyce w znacznym stopniu wpływa również obecna sytuacja i przyszłość sektora węglowego. Uczestnikiem konferencji był dr Michał Wilczyński były główny geolog kraju i wiceminister środowiska, autor raportu "Zmierzch węgla kamiennego w Polsce". – Import węgla w Polsce przewyższy produkcje krajową już w 2035 r. Nasze zasoby naturalne kurczą się, Polska będzie w stanie wydobywać tylko 28 mln tego surowca rocznie do 2050 r., podczas gdy w 1990 r. było to 120 mln ton rocznie – wyliczał dr Michał Wilczyński. - Za kilkadziesiąt lat nasze zasoby węgla zostaną wyczerpane. Podobnie jest z gazem, którego w ostatnich kilkudziesięciu latach zużyliśmy 25 mld m3. Dlatego apeluję o wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii, gdyż węgiel wiecznie nie będzie podstawą naszego miksu energetycznego – dodał ekspert.

Wśród ekspertów powszechna jest opinia o tym, że w obecnej sytuacji inwestycja w mikroinstalację OZE na własnym dachu jest nieopłacalna. Przewrotnie na ten zarzut odpowiedział Bernard Błaszczyk: – Zakup nowych drogich samochodów również nie zwróci się, a jednak ludzie je kupują, bo dzięki temu rośnie ich komfort życia. Takie samo myślenie powinno towarzyszyć rozwijaniu instalacji prosumenckich – stwierdził ekspert.

Konferencja odbyła się 8 października 2014 r. w Opolu, jako wydarzenie towarzyszące Opolskiemu Festiwalowi Ekoenergetyki. Patronem honorowym Kongresu był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Krajowa Rada Spółdzielcza, Poseł na Sejm i Przewodniczący Podkomisji Stałej ds. Energetyki Andrzej Czerwiński, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.
 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12786
Odwiedziny ogółem: 1581487