Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Słońca może być głównym źródłem energii
2014-10-01 10:27:57

Do 2050 roku moc zainstalowana elektrowni słonecznych może wzrosnąć z obecnych 154 GW do 4600 GW - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).
Jak twierdzi IEA w swoim najnowszym raporcie, w perspektywie roku 2050 słońce może być największym na świecie źródłem energii elektrycznej, przed paliwami kopalnymi, energią wiatrową, energią wodną, czy jądrową.

Z przedstawionych przez Agencję scenariuszy wynika, że panele fotowoltaiczne (PV) mogą w roku 2050 roku wygenerować do 16 proc. energii elektrycznej na świecie, a słoneczne elektrownie termalne oparte na technologiach CSP mogą osiągnąć 11 procentowy udział w światowej produkcji energii elektrycznej.
- Gwałtowny spadek cen paneli PV i systemów CSP w ostatnich latach otworzył nowe perspektywy dla wykorzystania energii słonecznej jako głównego źródła energii elektrycznej w najbliższych latach i dziesięcioleciach - powiedziała dyrektor wykonawcza IEA Maria van der Hoeven. Podkreśliła ona jednak, że obie technologie są bardzo kapitałochłonne i wymagają pokrycia prawie wszystkich wydatków z góry, co wymaga wysiłków w celu obniżenie kosztu kapitału.

Według prognoza IEA moc zainstalowana elektrowni słonecznych z obecnych 154 GW może wzrosnąć do 4600 GW w 2050 roku. Jednak w ocenie Agencji taki skok wymaga ogromnych inwestycji, którym na przeszkodzie stoi polityka.
 
Źródło:


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 10864
Odwiedziny ogółem: 1579566