Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Raport RWE wpłynie na kształt ustawy o OZE?
2014-09-30 08:02:24

W przyszłym tygodniu przedstawiciele RWE mają przedstawić w sejmie przed nadzwyczajną komisją ds. energetyki i surowców energetycznych raport "Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku". Jak mówi w "Rzeczpospolitej" przewodniczący komisji, być może opracowanie to przyczyni się do korekty planów odnośnie prosumenckich źródeł energii.
Na początku września RWE opublikowało studium „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku”. W raporcie analizowane są cztery możliwe scenariusze rozwoju technologii, które mogą kształtować rynek energii w Polsce: zachowawczy, krajowy, zielony i innowacyjny. Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", autorzy raportu prognozują między innymi, że w perspektywie 2030 roku z małych rozproszonych instalacji PV może pochodzić co najmniej 12 TWh energii elektrycznej rocznie, a do 2050 roku poziom ten ma wzrosnąć do minimum 14 TWh.

Jak czytamy w dzienniku, Raport RWE przykuł uwagę przewodniczącego sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. energetyki i surowców energetycznych Andrzej Czerwińskiego i będzie prezentowany przez przedstawicieli RWE na posiedzeniu komisji w dniu 8 października. Jak tłumaczy Czerwiński, jego zainteresowanie tym opracowaniem wynika z przedstawionego w nim nowatorskiego podejścia do energetyki. Jednocześnie poseł wyjaśnia, że chce poznać złożenia, które leżały u podstaw prognoz RWE i skonfrontować je złożeniami naszej polityki energetycznej, co jak mówi, może się przyczynić do korekty założeń odnośnie najmniejszych źródeł.
Według "Rz" słowa posła nie oznaczają, że w ustawie na pewno znajdą się poprawki wspierające prosumentów, ale są pozytywnym sygnałem dla planujących inwestycje we właśnie mikoroźródła.

Jak czytamy w dzienniku, na koniec pierwszego półrocza w Polsce było przyłączonych do sieci 312 mikroistalacji OZE o łącznej mocy 1,7 MW, podczas gdy w Niemczech funkcjonuje już około 2 mln prosumentów, a moc samych instalacji fotowolticznych (PV) sięga 36 GW. "Rz" zwraca uwagę, że energetyka prosumecka rozwija się też w Wielkiej Brytanii, gdzie na koniec marca było prawie 471 tys. tego typu instalacji o łącznej mocy 2,39 GW.
 
Źródło:

Zobacz także:# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12774
Odwiedziny ogółem: 1581475