Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Samorządy uważają, że zbyt dużo wydają na energię
2014-08-21 08:06:06

 
Jak wynika z analizy ankiet konkursu Eco- Miasta, aż 90 proc. samorządów uważa, że zbyt dużo wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków, którymi zarządzają. W niektórych miastach przeznacza się aż 11 proc. budżetu na ten cel.
 
Z ankiety przeprowadzone w ramach konkursu Eco- Miasta,wynika, że samorządy wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków od kilku do nawet 11 proc. środków ze swoich budżetów. Jednocześnie aż 90 proc. z nich jest zdania, że zbyt dużo wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków, którymi zarządzają.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu Eco- Miasta - Ambasada Francji w Polsce, Renault Polska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii - jedyną możliwością na obniżenie tych kosztów jest inwestycja w efektywność energetyczną zarządzanych nieruchomości.
Organizatorzy konkursy pokazują przykłady takich działań w miejscowości Budzów na Śląsku i Łodzi. W Budzowie wybudowano szkołę, której zużycie energii jest niemal zerowe. Budynek posiada innowacyjne rozwiązania techniczne, takie jak pompy ciepła, dzięki którym ogrzewany jest ciepłem pochodzącym od sprzętów znajdujących się w salach oraz od samych uczniów. Ponadto, aby ograniczyć do minimum straty ciepła zamontowano energooszczędne okna, wyposażono budynek w specjalny system wentylacji oraz zainstalowano na dachu panele, dzięki którym szkoła może korzystać z energii słonecznej. Roczne koszty utrzymania szkoły w Budzowie to wydatek dla gminy rzędu 8 tys. zł, podczas gdy szkoła o tradycyjnym systemie ogrzewania kosztuje aż 10 razy więcej.

Łódź z kolei, w ramach programu „Mia100 szkół” przeprowadziło w latach 2012-2013 termomodernizację aż 39 budynków oświatowych i tym samym zaoszczędziło tylko w 2012 roku ponad 1,1 mln złotych. Do końca roku 2014 miasto planuje poddać termomodernizacji jeszcze 17 placówek szkolnych. Prace obejmują ocieplenie ścian i dachów, wymianę okien, instalację ogrzewania, a także montaż systemów oszczędzających energię elektryczną. Podobne korzyści przyniosła termomodernizacja trzech budynków oświatowych w Lublinie. Inwestycja pozwoliła zmniejszyć roczne zapotrzebowanie na ciepło aż o 60 proc..

Konkurs Eco- Miasta ma wyłonić dwóch zwycięzców w kategorii „Efektywność energetyczna budynków” – jedno miasto poniżej 100 tys. mieszkańców, drugie powyżej 100 tys. mieszkańców. Pozostałe dwie kategorie konkursowe to mobilność zrównoważona i gospodarka odpadami.
 
Źródło


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 20132
Odwiedziny ogółem: 1621788