Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Milion zmian sprzedawców energii elektrycznej do końca przyszłego roku
2014-08-19 09:27:02

Do końca przyszłego roku liczba odbiorców indywidualnych, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej osiągnie poziom jednego miliona - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na prognozy Urzędu Regulacji Energetyki.
Choć prawo do zmiany sprzedawcy odbiorcy z grupy taryfowej G mają od dobrych kilku lat, to dotychczas skorzystało z niego tylko nieco ponad 200 tys. Jednak jak pisze "Rzeczpospolita" powołując się na prognozy przedstawione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, dynamika zmian w najbliższym okresie znacznie przyśpieszy i do końca przyszłego roku liczba tych klientów indywidualnych energetyki, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy osiągnie poziom jednego miliona.

Te optymistyczne prognozy wydają się być bardzo trudne do realizacji, bo jak sam przyznaje cytowany przez "Rz" Prezes URE, mimo iż liczba odbiorców indywidualnych zmieniających sprzedawcę energii elektrycznej idzie w ostatnim okresie ostro w górę, to nadal udział tych, który zdecydowali się na taki krok w ogólnej liczbie indywidualnych klientów energetyki jest niewielki. Jednak w ocenie prezesa Bando w najbliższych miesiącach można spodziewać się nowych ofert tzw. masowych sprzedawców dysponujących dużymi bazami klientów (firmy telekomunikacyjnym, platformy telewizyjne, czy TV kablowe).
"Rzeczpospolita" zwraca jednocześnie uwagę, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej przez odbiorcę indywidualnego nie przynosi mu zbyt wielu korzyści i nie wiąże się z dużymi oszczędnościami, tak jak to jest np. w przypadku firm, które dzięki zmianie mogą zaoszczędzić nawet 20-25 proc.

Komentując dla dziennika prognozę URE, Jarosław Wajer z firmy EY podkreśla, że to ambitny cel, ale możliwy do realizacji. W jego ocenie aby jednak kolejne 800 tys. gospodarstw zdecydowało się na zmianę sprzedawcy, niezbędne są dwie rzeczy - świadomość odbiorców o takiej możliwości oraz konkurencyjna oferta. Z drugie strony zwraca on uwagę, że nawet osiągnięcie tego celu nie oznacza, że na rynku energii elektrycznej w segmencie odbiorców indywidualnych będziemy prawdziwą konkurencję, bo jak zaznacza, wciąż będzie to jedynie około 7 proc. odbiorców z tego segmentu. - Prawdziwa konkurencja rozpocznie się, gdy wskaźnik zmian sprzedawcy przekroczy 10 proc. rocznie - mówi Wajer w "Rz".
 
Źróło:


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 22234
Odwiedziny ogółem: 1749771