Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Milion wizyt mniej dzięki inteligentnym licznikom
2014-08-07 09:02:53

 
Liczba zdalnych odczytów z liczników inteligentnych przekazanych do sprzedawców energii na potrzeby rozliczeń przekroczyła milion (1,16 mln) - informuje Energa odkreślając, że klienci u których odczyt odbywa się w sposób zdalny, mają obniżoną opłatę abonamentową.
W Grupie Energa przekazywanie zdalnych odczytów na potrzeby rozliczeń z klientami rozpoczęło się w lutym 2013 roku. Jak wynika z danych grupyw lokalizacjach, w których projekt został zakończony, skuteczność pozyskiwanych danych rozliczeniowych jest wyższa niż wymagana przez Urząd Regulacji Energetyki i wynosi 98 proc..

Z informacji spółki wynika, że liczba zdalnych odczytów na potrzeby fakturowania systematycznie rośnie i obecnie wynosi ok. 150 tys. miesięcznie. Zdecydowana większość odczytów realizowana jest co dwa miesiące. Energa szacuje,że na przełomie roku liczba odczytów z systemu AMI użyta dla potrzeb fakturowania przekroczy 2 miliony.

Oprócz pozyskiwania danych pomiarowych na potrzeby rozliczeń, Energa-Operator wykonała także ponad 5 tysięcy zdalnych operacji na licznikach, obejmujących np. wznowienie i wstrzymanie dostaw energii, bez konieczności wizyt inkasenta.
Klienci spółki, u których zamontowano liczniki zdalnego odczytu płacą niższą opłatę abonamentową (jeden ze składników rachunku za energię) . Dla odczytu 2-miesięcznego jest to 58 groszy, wobec 1,31 zł opłacanych przez klientów, których liczniki odczytywane są metodą tradycyjną, poprzez inkasenta.

Plany Energa-Operator zakładają objęcie systemem zdalnych odczytów kolejnych klientów spółki. Będzie to możliwe po instalacji kolejnych 450 tys. liczników. W tym celu firma modernizuje już stacje transformatorowe i przygotowuje odpowiednią infrastrukturę do przesyłu danych. Sam montaż urządzeń u klientów rozpocznie się jeszcze w tym roku.
 
Źródło:


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 22239
Odwiedziny ogółem: 1749776