Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Czy grożą nam awarie sieci energetycznych?
2014-08-04 09:59:59

Mamy jeszcze rezerwy mocy. Ale czy w pewnych okolicznościach może dojść do przeciążenia sieci - docieka "Rzeczpospolita".
Polskie Sieci Elektroenergetyczne dzień po dniu informowały o rosnącym zużyciu energii w szczycie porannym. W ostatni wtorek było to 21,76 tys. MW, a w środę już o prawie 50 MW więcej. Artur Stawiarski z RWE Stoen Operator obserwuje znacznie większe obciążenia sieci po południu oraz między godziną 19 a 21.

Większe zużycie to efekt naszego upodobania do komfortowych temperatur. Kiedy żar leje się z nieba, włączamy wentylatory i ustawiamy klimatyzatory na niższą temperaturę. Czy w tej sytuacji grozi nam blakcout?

Jak wynika z danych operatora systemu przesyłowego, mamy jeszcze wystarczające rezerwy mocy. Margines wynosi około 15 proc. w szczycie zapotrzebowania. "Stany zagrożeń mogą się pojawić przy wzroście zapotrzebowania o kolejny 1 GW" - stwierdza Stanisław Poręba, menedżer w zespole zajmującym się energetyką w firmie doradczej EY.
Poręba zwraca również uwagę, że OSP ma także możliwość okresowego wyłączenia dostaw energii na wybranych obszarach w sytuacji zagrożenia stabilnej pracy KSE. Jednak jak podkreśla rzeczniczka PSE Beata Jarosz, obecne rezerwy mocy wykluczają takie działania.

"Rzeczpospolita" zaznacza jednocześnie, że mimo prowadzonych inwestycji, konieczność wyłączenia części bloków ze względów środowiskowych nie poprawi mocno sytuacji.

- Inwestycje są niezbędne, aby zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne, ale konieczne jest też wprowadzenie innych mechanizmów pozwalających na utrzymanie maksymalnie dużego poziomu dostępnych mocy wytwórczych - mówi cytowany przez dziennik prezes Taurona Dariusz Lubera.
 
Źróło: Cire.pl [http://cire.pl/item,97092,1,0,0,0,0,0,rzeczpospolita-czy-groza-nam-awarie.html]
pap, rzeczpospolita


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 11525
Odwiedziny ogółem: 1545505