Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Jednostki samorządu w Zachodniopomorskim chcą oszczędzać na zakupach energii
2014-07-28 09:15:51

Porty morskie, zakłady komunalne i samorządowe placówki, takie jak szkoły, teatry, muzea czy szpitale, zamierzają w grupach kupować energię elektryczną przyszłym roku. Liczą, że ten sposób zakupu energii da wymierne oszczędności.
Jak informują służby prasowe szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, jednostka ta będzie pełnić rolę wiodącego zamawiającego energię elektryczną dla grupy, w której znalazły się też spółki: Tramwaje Szczecińskie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Grupa będzie negocjować zakup energii na potrzeby wszystkich jej podmiotów w 2015 roku i zamierza kupić łącznie ok. 167 GWh.

Podobne postępowanie przeprowadzone w 2013 roku przez zakład wodociągów i Tramwaje Szczecińskie, pozwoliło na uzyskanie w roku 2014 niższych cen energii elektrycznej, co w efekcie dało zakładowi oszczędności na poziomie ok. 800 tys. zł - podkreśla rzecznik firmy Tomasz Makowski.

Jak przypomina Karolina Bierdzińska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, trzy największe polskie porty: Szczecin-Świnoujście, Gdańsk i Gdynia zdecydowały się na wspólny zakup energii już w 2012 r. Wówczas to szczeciński port koordynował przetarg w imieniu wszystkich portów. "Rozwiązanie to zastosowano z uwagi na wymierne korzyści w postaci obniżenia kosztów zakupu" - podkreśliła.

Po przetargu, w latach 2012 - 2014 grupa kupiła 220,580 GWh energii.

Także zarząd województwa zachodniopomorskie zamierza skorzystać z możliwości grupowego zakupu energii.
Jak podkreślają służby prasowe marszałka zachodniopomorskiego, region od trzech lat korzysta z możliwości scentralizowanego zakupu energii. W pierwszym roku stosowania tego narzędzia zaoszczędzono ok. 1,13 mln zł.

Zarząd województwa zdecydował ostatnio o wszczęciu przetargu na dostawę prądu dla zachodniopomorskich jednostek i zakładów budżetowych regionu na przyszły rok. Wartość przetargu oszacowano na ponad 207 tys. euro.

Nowy przetarg obejmie łącznie 317 punktów poboru energii i dostawę ok. 37 GWh. Na liście znalazły się m.in. jednostki budżetowe województwa, takie jak urząd marszałkowski, Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie czy Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

W grupie znalazły się też Muzeum Narodowe w Szczecinie, szczecińska opera, szczeciński Teatr Polski, liczne placówki służby zdrowia, w tym szpitale.

W ub.r. województwo podpisało umowę z firmą PGE Obrót SA. Zakupem objętych zostało 321 jednostek. W przetargu uzyskano cenę netto 198 zł za jedną megawatogodzinę.

Województwo zachodniopomorskie, jako drugie w kraju, po województwie śląskim, wdrożyło procedurę scentralizowanego zakupu energii.
 
Źródło: Cire.pl [http://cire.pl/item,96880,1,0,0,0,0,0,zachodniopomorskie-jednostki-samorzadu-chca-oszczedzac-na-zakupach-energii.html]


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 10457
Odwiedziny ogółem: 1544439