Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Duża dynamika sprzedaży kotłów na biomasę
2014-06-06 08:00:56

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) w Warszawie zakończył cykliczne badanie rynku mikroinstalacji OZE w tym kotłów na biomasę. Z danych instytutu wynika, że sprzedaż tego typu urządzeń w ubiegłym roku była ponad dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej.
 

Według najnowszych danych IEO, ubiegłoroczna sprzedaż kotłów na biomasę w Polsce wyniosła ponad 16 tys. sztuk, co przekłada się na przeszło 643 MW sprzedanej mocy urządzeń grzewczych. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2012, kiedy to sprzedano urządzenia tego typu o łącznej mocy prawie 308 MW.

Największą sprzedaż kotłów na biomasę odnotowano w województwach podlaskim (96,1 MW), oraz mazowieckim (83,7 MW)). Zauważalny jest udział w sprzedaży tych urządzeń w województwach oraz małopolskim (37,4 MW )podkarpackim (37,2 MW) oraz łódzkim (37,1MW).

Jednocześnie jak odnotowuje IEO wzrasta również poziom eksportu polskich urządzeń na biomasę na inne rynki. Aktualnie udział eksportu w całkowitym wolumenie sprzedaży polskich producentów wynosi 24 proc. Polskie urządzenia eksportowane są min. do Czech, Litwy, Bułgarii, Ukrainy oraz Mołdawii.
Jak zwraca uwagę instytut 14 maja br. rząd Polski podpisał umowę o udzieleniu Republice Mołdawii kredytu w ramach tzw. pomocy wiązanej. Zgodnie z umową Polska udzieli Mołdawii preferencyjnego kredytu do wysokości 100 milionów euro przeznaczonego na finansowanie eksportu towarów i usług z Polski do Mołdawii w zakresie rolnictwa i przetwórstwa spożywczego , min. w zakresie instalacji OZE, w tym kotłów na biomasę.

Z danych IEO wynika, że średnie ceny netto urządzeń w segmencie do 50 kW wynoszą odpowiednio ok. 5 000 zł dla urządzeń na drewno kawałkowe, ok. 11 000 zł dla urządzeń na pellet i kotłów na biomasę różnego rodzaju.

Koszt jednostkowy urządzeń wraz ze wzrostem mocy spada. W najpopularniejszym segmencie kotłów, czyli do 50 kW, jednostkowe ceny netto kształtują się na poziomie ok. 300 zł/kW dla urządzeń na drewno kawałkowe, ok. 500 zł/kW dla urządzeń na pellet i kotłów na biomasę różnego rodzaju.
 
Źródło:


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 34002
Odwiedziny ogółem: 1635628