Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Nowa ustawa o OZE
2011-11-02 11:13:35

Janusz Pilitowski z Ministerstwa Gospodarki zapowiedział 26 października, że nowa ustawa o OZE będzie promować przede wszystkim mniejsze, rozproszone źródła energetyki odnawialnej, a inwestorzy będą mogli liczyć m.in. na ulgi podatkowe – jak podaje Portal Zielona Energetyka.

„Wg informacji przekazanych podczas rozpoczętych wczoraj targów poświęconych energetyce odnawialnej RENEXPO przez wicedyrektora Departamentu Energii w resorcie gospodarki, Janusza Pilitowskiego, urzędnicy przygotowujący nową ustawę o energii odnawialej zwracają szczególną uwagę na odpowiednie uregulowanie kwestii małych, rozproszonych źródeł OZE. Jak przekonywał przedstawiciel MG, nowe regulacje pozwolą na rozwój lokalnej, zielonej energetyki - niezwiązanej z systemem energetycznym na poziomie centralnym, która w dodatku powinna być "pochodną, ale i kołem zamochowym rozwoju sieci".

Zdaniem Pilitowskiego, dzięki nowej ustawie energetyka rozproszona będzie mogła liczyć na wsparcie na etapie inwestycyjnym i eksploatacyjnym, a także na poziomie podatkowym.

- Ustawa będzie przede wszystkim zapewniała mechanizm przejrzystego przejścia z obecnego do nowego modelu, bardziej efektywnego ekonomicznie, skierowanego do tych wytwórców, którzy zamierzają i chcą rozwijać energetykę odnawialną, a nie tych, którzy mają urządzenia już zamortyzowane, wykorzystują instalacje o dużej mocy i często wysokich kosztach, nieniosące ze sobą postępu czy innowacji - Pilitowskiego cytuje Polska Agencja Prasowa.

Pilitowski zwrócił także uwagę na konieczność rozwijania inteligentnych sieci energetycznych, bez których - zdaniem Pilitowskiego - energetyka odnawialna się nie rozwinie. Przedstawiciel MG poinformował też, że projekt nowej ustawy o OZE trafi do konsultacji społecznych w "bardzo niedługim czasie". Jeszcze w ubiegłym miesiącu resort gospodarki zapowiadał jednak, że projekt nowej ustawy o energii odnawialnej zostanie upubliczniony do końca września.

Z powodu braku projektu Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej przesunęło z listopada na grudzień konsultacje w sprawie założeń nowej ustawy, które miały odbyć się w ramach Forum Energetyki Wiatrowej.” – informuje www.gramwzielone.pl.


Źródło: ekonews.pl, gramwzielone.pl, fot. sxc.hu

 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3934
Odwiedziny ogółem: 1706544