Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
NFOŚiGW: samorządy pomogą skorzystać z Prosumenta
2014-05-09 07:52:36

Pierwsze 100 milionów złotych NFOŚiGW przeznaczył dla samorządów zainteresowanych współpracą w ramach programu Prosument - informuje Fundusz w komunikacie odnośnie naboru wniosków dla samorządów, który rozpocznie się 26 maja.
 

Od 26 maja br. rusza nabór wniosków dla samorządów zainteresowanych pozyskaniem środków na wsparcie dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na inwestycje w prosumenckie mikroinstalcje OZE . Jak wyjaśnia NFOŚiGW to samorządy dokonują wyboru obiektów do montażu instalacji na podstawie zgłoszeń od osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami wielorodzinnymi.

Samorząd składający wniosek na zebrane wcześniej inwestycje musi posiadać wstępne umowy, określające m.in. warunki realizacji, finansowania, udostępniania nieruchomości, eksploatacji inwestycji oraz kontroli. Minimalna kwota wniosku wynosi 1 mln zł. Można je składać w trybie ciągłym aż do wyczerpania środków, jednakże nie później niż do 2015 roku.
Wsparciem publicznym objęte są zakupy i montaż 6 rodzajów instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła i energii elektrycznej na potrzeby istniejących lub budowanych budynków mieszkalnych. To kolektory słoneczne, małe wiatraki, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, małe biogazownie, piece na biomasę i układy mikrokogeneracyjne. Zależnie od rodzaju instalacji, NFOŚiGW oferuje dotacje w wysokości od 20-40 proc. dofinansowania oraz pożyczki oprocentowane na 1 proc. w skali roku na pozostałe koszty kwalifikowane.

NFOŚiGW przypomina, ze współpraca przyszłych inwestorów z zainteresowanymi samorządami to pierwsza spośród trzech zaplanowanych możliwości pozyskania funduszy na produkcję energii z OZE. W przyszłości klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Prosumenta także poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz banki współpracujące z NFOŚiGW. - Takie możliwości zostaną uruchomione w II półroczu br. - zapowiada NFOŚiGW
 
Źródło:


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 20212
Odwiedziny ogółem: 1621867