Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
W. Brytania. Ruszył program wsparcia domowych źródeł ciepła
2014-04-18 09:49:33

Brytyjski rząd uruchomił program wsparcia dla gospodarstw domowych, które samodzielnie wytwarzają ciepło na swój użytek. Najwięcej zyskają gospodarstwa stosujące technologię solarną i pompy ciepła.
 

Renewable Heat Incentive (RHI) sam w sobie nie jest nowością. Dla firm wsparcie dla wytwarzania ciepła wprowadzono bowiem już pod koniec 2011 roku. Teraz jednak rozszerzono program o gospodarstwa domowe, co jest pierwszym tego typu projektem na świecie.

Program polega na zwracaniu przez rząd części kosztów poniesionych na inwestycję poprzez wypłaty uzależnione od ilości wytworzonego ciepła. Wysokość wypłat uzależniona jest od zastosowanej technologii, a wsparcie może trwać przez maksimum siedem lat.

Najwięcej odzyskać można instalując w swoim domu panele solarne na potrzeby grzewcze (19,2 pensów za kilowatogodzinę), a także pompy ciepła odzyskujące energię z gruntu lub wody (18,8 pensów na kWh). Na mniejsze zwroty mogą liczyć gospodarstwa domowe, które zainwestują w ogrzewanie na biomasę (12,2 pensów za kWh) oraz pompy ciepła odzyskujące energię z powietrza (7,3 pensa za kWh).
Program obejmuje wszystkich właścicieli domów i mieszkań w Anglii, Szkocji i Walii (Irlandia Północna posiada własny program pomocowy), niezależnie od faktu przyłączenia do sieci gazowej. Każdy z nich może jednak odzyskać część kosztów tylko jednej z uwzględnionych technologii.

Wprowadzenie RHI dla gospodarstw domowych spotkało się z dużym poparciem ze strony organizacji branżowych, choć program ruszył ostatecznie z dużym opóźnieniem. Został on bowiem zapowiedziany już w 2008 roku w tym samym akcie prawnym, który regulował także program wsparcia dla przedsiębiorstw wytwarzających energię cieplną na własny użytek.
 
 
cire.pl
PAP


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 11564
Odwiedziny ogółem: 1545544