Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Wiśniewski: po 2023 roku energia z OZE tańsza niż ze źródeł konwecjonalnych
2014-04-08 14:01:24

Dzisiaj rząd ma się zająć projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Tymczasem jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", według ekspertów oceniających skutki regulacji, jej autorzy przyjęli błędne założenia.
 

Jak relacjonuje dziennik, autorzy projektu ustawy przyjęli, że w 2015 roku średnia kwartalna cena energii będzie wynosić 220 zł za MWh, a średni koszt zakupu energii z OZE przekroczy 362 zł. Co prawda różnica pomiędzy tymi wielkościami będzie spadała, ale i tak w 2020 roku będzie nie mała, bo wyniesie 78 zł na MWh.

Jednak jak podkreśla cytowany przez "Rz" prezes IEO Grzegorz Wiśniewski, te obliczenia są błędne. Zwraca on uwagę, że przyjęte za referencyjne dla OZE przyjęto koszty wyrażone w cenach bieżących z 2013 roku za wytworzenie 1 MWh we wszystkich źródłach. Jak zaznacza Wiśniewski, taki poziom kosztów jest adekwatny tylko dla farm wiatrowych oddanych w ubiegłym roku i obliczony przy założeniu stabilizacji rynku zielonych certyfikatów.
Jednocześnie prezes IEO podkreśla, że w kolejnych latach kwota ta została porównania z ceną 1 MWh energii wyprodukowanej przez jednostki konwencjonalne bez uwzględnienia inflacji, a dodatkowo przeprowadzono analizy kosztów budowy nowych jednostek gazowych, węglowych i jądrowych, które są znacząco wyższe niż bieżąca cena energii z sieci.

Wiśniewski zwraca również uwagę, że w analizie podano skutki wsparcia dla OZE tylko od 2020 roku, podczas gdy od 2023 roku wszystkie źródła OZE będę produkować energię taniej niż źródła konwencjonalne.


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 10495
Odwiedziny ogółem: 1544477