Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
URE opublikowało informacje na temat średnich cen energii
2014-04-01 10:12:18

Urząd Regulacji Energetyki opublikował dziś informacje na temat średnich cen energii elektrycznej za ubiegły rok. W tym roku pierwszy raz URE podał średnią cenę dla odbiorców indywidualnych.
 

W wyniku nowelizacji ustawy, po raz pierwszy w tym roku URE opublikował średnią cenę energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniającą opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczoną na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych za 2013 r. Cena ta (zawierająca podatek akcyzowy, bez VAT) wyniosła 0,5048 zł za kWh.

Jednocześnie Urząd podał średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, która za ubiegły rok wyniosła 181,55 zł/MWh.
Jak wyjaśnia Urząd algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w 2013 r. obejmował sprzedaż energii elektrycznej (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, czyli do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych oraz na giełdę energii. Sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący nie została uwzględniona w tym algorytmie, bo jak tłumaczy Urząd segment ten ma charakter techniczny.
Jednocześnie URE zaznacza, że w przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.
 
Źródło:


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 8304
Odwiedziny ogółem: 1542297