Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Polskie gminy widzą w OZE szansę na rozwój
2014-03-07 10:06:11

Pod koniec 2013 r. Kacper Szulecki i Andrzej Ancygier, pracownicy naukowi Hertie School of Governance w Berlinie przeprowadzili badanie, które miało ocenić podejście polskich gmin do OZE - napisał "Puls Biznesu".
 

Spośród przebadanych samorządowców, większość widziało w OZE szansę na rozwój (69%). Dla dużej grupy gmin (61%) byłaby to także inwestycja w przyszłość oraz szansa na dodatkowe zyski dla lokalnego budżetu (59%) - napisał "PB".

Zagrożenie dla gminy ze strony zielonej energii widziało 7% respondentów. Dla większość badanych (86%) OZE to znaczący element gospodarki. Zdaniem 43 % samorządów do 2050 r. udział OZE powinien wzrosnąć do poziomu 20-40%, jednak 1/3 gmin jest zdania że powinno to być 40-60% - poinformowała gazeta.

Jak napisał dziennik, mieszkańcy także pozytywnie oceniają zieloną energię - głównie elektrownie fotowoltaiczne i wodne - ale różnią się w swoich opiniach w kwestii biogazowni i elektrowni wiatrowych.
- Zaskoczyła mnie rozbieżność w tym, jak władze gmin podchodzą do odnawialnych źródeł energii i jak widzą opinie mieszkańców na temat tych inwestycji. Jednak ciekawe jest również to, że samorządy zupełnie inaczej podchodzą do polityki energetycznej niż polski rząd, który bardziej promuje energię atomową i pochodzącą ze źródeł kopalnych - powiedział Andrzej Ancygier w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Zdaniem przebadanych samorządów, w Polsce powinna być wspierana przede wszystkim: energetyka słoneczna (85%), energetyka wiatrowa (65%), energetyka wodna (58%) i geotermalna (54%). Gaz łupkowy wskazało ok. 50% badanych, za wsparciem dla energetyki jądrowej było 19% badanych, 18% za węglem brunatnym, a 28% za węglem kamiennym - wyliczał dziennik.

Jak podkreślił "PB", rozwój energetyki jądrowej w naszym kraju , popiera jedynie 36% gmin.
 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 26854
Odwiedziny ogółem: 1669208