Mapa strony
Ciekawe linki
Spotkanie Polskiej Grupy Agencji Energetycznych
2011-09-09 10:11:57

W dniach od 5 do 7 września 2011 w Lidzbarku Warmińskim odbyło sie spotkanie.


     Regionalne Agencje Energetyczne są instytucjami powołanymi z woli samorządów wojewódzkich w ramach projektów realizowanych z programu Inteligentna Energia Program dla Europy przez Agencję Wykonawczą ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI). Głównym celem działalności agencji jest zarządzanie  energią w regionie, propagowanie energetyki odnawialnej oraz efektywności energetycznej. W ramach programu IEE w Polsce powstało 5 regionalnych agencji energetycznych, które w zeszłym roku powołały stowarzyszenie pn. Polska Grupa Agencji Energetycznych (PGAE) – dzięki temu, podmioty te mają większa siłę przebicia oraz możliwość aplikowania o środki na realizacje własnych projektów. W skład PGAE wchodzą: Podkarpadzka Agencja Energetyczna, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią, Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią oraz nasza rodzima Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna.

      Spotkanie przedstawicieli agencji miało charakter roboczy a motywem przewodnim prowadzonych dyskusji było: Współpraca krajowych i regionalnych agencji energetycznych powstałych z inicjatywy i z udziałem administracji. Jednym z głównych celów spotkania było zaprezentowanie wspólnych projektów PGAE i zaproszonych podmiotów oraz omówienie zasad współpracy przy ich realizacji.

       Wśród osób zaproszonych (potencjalnych partnerów) znaleźli się przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Klastra Razem Cieplej, Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego, Ambasady Szwecji w Polsce, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

       Wagę spotkania swoją obecnością podkreślił Wicemarszałek Województwa Pan Jarosław Słoma, który nie tylko przybliżył i przedstawił potencjał regionu Warmii i Mazur, ale również  zaproponował, by to właśnie nasz region stał się gospodarzem planowanych przez PGAE corocznych spotkań branżowych w postaci Forum Energetyki Odnawialnej, propozycja Pana Marszałka spotkało się z ogromną aprobatą. Na zakończenie obrad uczestnicy spotkania zwiedzili we Fromborku kotłownię opalaną na słomę o mocy 7MW.# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 3867
Odwiedziny ogółem: 1706477