Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Energia z elektrowni jądrowej może być droższa niż założono w PPEJ
2014-01-30 12:06:16

Cena energii elektrycznej z pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej może wyższa niż założona w Programie polskiej energetyki jądrowej - pisze "Rzeczpospolita" i zwraca uwagę, że może to zaważyć na opłacalności całego projektu.
 

Jak czytamy w dzienniku, w PPEJ przyjęto, że 1 MWh energii elektrycznej wytworzonej w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma kosztować 86,3 euro i jej cena będzie niższa niż w przypadku elektrowni gazowych czy węglowych.

Jednak inne zdanie na te temat mają eksperci. Cytowany przez dziennik prof. Władysław Mielczarski zwraca uwagę, że w Wielkiej Brytanii w przypadku elektrowni Hinkley Point, którą ma budować EDF, cena gwarantowana ma wynosić 92,5 funta za MWh. Jednocześnie podkreśla on, że w Polsce cena może być, aż o jedną trzecią wyższa niż na Wyspach.
Z kolei Katarzyna Michałowska-Knapp, dyrektor Instytutu Energetyki Odnawialnej uważa również powołując się na doświadczenia brytyjskie, że faktyczne koszty produkcji energii w elektrowni jądrowej powinny być o blisko 30 proc. wyższe od tych zakładanych w PPEJ i raczej w przyszłości nie spadną.

Natomiast Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK zwraca uwagę w "Rz", że warunkiem opłacalności funkcjonowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będzie uzyskanie tzw. kontraktu różnicowego, wyrównującego różnicę pomiędzy rynkową ceną energii, a ceną po której elektrownia będzie mogła ją opłacalnie sprzedać. Jednak jak wiadomo, tego typu rozwiązaniom przygląda się pod kontem niedozwolonej pomocy publicznej Komisja Europejska i jej pierwsze oceny nie są zachęcające.
 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 8
Odwiedziny ogółem: 1702620