Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Konieczna jest budowa nowej linii elektroenergetycznej
2014-01-17 07:49:50

Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą wybudować linię, która połączy województwo warmińsko-mazurskie z mazowieckim. Jej olsztyńska część ma przebiegać m.in. przez Las Miejski.

Deklarację w sprawie inwestycji grupy PSE podpisało 21 samorządów z obu województw. Budowa dwutorowej linii energetycznej 400kV relacji Ostrołęka-Olsztyn Mątki ma w przyszłości zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne oraz stworzyć korzystniejsze warunki do realizacji inwestycji w północno-wschodnim części kraju.

Za budowę połączenia energetycznego odpowiada hiszpańska firma
Aldesa. Olsztyńska linia ma częściowo przebiegać przez Las Miejski. Projektowana trasa dzieli się na trzy odcinki: o długości 5,2 km przebiegający przez północno-wschodnią część miasta, o długości prawie 2 km znajdujący się w północno zachodniej części oraz kolejny — właśnie przez Las Miejski (3,5 km).


Ukończenie budowy linii relacji Ostrołęka - Olsztyn Mątki o napięciu 400 kV planowane jest w 2016 r. Istnieje zagrożenie, że w przypadku wstrzymania prac budowy tych linii może powtórzyć się w Olsztynie sytuacja z końca lat 90., kiedy na skutek awarii, miasto było pozbawione prądu przez wiele dni.

— Ze względu na zwartą zabudowę wokół aglomeracji, jedyną możliwość realizacji inwestycji
widzimy w wykorzystaniu Lasu Miejskiego. Każdy inny wariant będzie powodem konfliktów społecznych — mówią przedstawiciele firmy Aldesa.

Tu pojawia się pytanie, jak budowa leśnej linii wpłynie na środowisko. Wycinka drzew nie jest pewna. Wykonawca zapewnia, że receptą na usuwanie drzew ma być zastosowanie słupów nadleśnych. Przewody mają przechodzić nad konarami drzew, przez co trwałą wycinkę ograniczy się jedynie pod stanowiska słupów oraz planując drogi dojazdowe. W przypadku tymczasowych wycinek np. na potrzeby wciągarek, teren ma być ponownie zalesiany.

Źróło: Gazeta Olsztyńska
 # #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 29383
Odwiedziny ogółem: 1702555