Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Rząd daje zielone światło dla morskiej energetyki wiatrowej
2014-01-08 11:45:39

W nowym projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwo Gospodarki zaakceptowało propozycje Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej odnośnie morskiej energetyki wiatrowej . W ocenie FNEZ to pozytywny krok w kierunku rozwoju tej technologii w Polsce.
 

Jak zwraca uwagę FNEZ, w nowym projekcie ustawy o OZE obniżono wymagania dotyczące dokumentacji projektu biorącego udział w aukcji z poziomu pozwolenia na budowę do poziomu decyzji środowiskowej, a jednocześnie wydłużono wsparcie dla morskich farm do 2040 roku przy zachowaniu 15-letniego okresu wsparcia.

W ocenie FNEZ te zmiany świadczą o tym, że rząd jest otwarty na merytoryczną dyskusję o rozsądnych rozwiązaniach, które pozwolą na przygotowanie i budowę pierwszych morskich farm wiatrowych na polskich obszarach morskich w roku 2020.

Jednocześnie FNEZ podkreśla, że zmiany projekcie nie tworzą korzystniejszych warunków dla morskich farm wiatrowych, ale pozwalają im konkurować o wsparcie w ramach aukcji na porównywalnych zasadach z innymi technologiami.
Fundacja przyznaje również, że warunkiem podstawowym dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce musi być obniżenie kosztów tej technologii do wysokości konkurencyjnej z innymi OZE, a to ma być możliwe m.in. dzięki produkcji komponentów morskich wiatraków w polskich stoczniach.
 


# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 12745
Odwiedziny ogółem: 1581446