Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
Prace nad programem „Prosument” w lesie
2014-01-07 09:57:02

 

Choć niebawem skończą się dotacje na dofinansowanie przydomowych instalacji kolektorów słonecznych, to nowy program, w ramach którego gospodarstwa domowe będą mogły uzyskać wsparcie dla inwestycji we własne źródła ciepła i energii elektrycznej ruszy dopiero w trzecim kwartale – informuje „Rzeczpospolita”.
Jak relacjonuje dziennik, od rozpoczęcia programu dofinansowania inwestycji w przydomowe kolektory słoneczne w sierpniu 2010 r. do końca 2013 r. NFOŚiGW wydał na ten cel 358 mln zł z puli 450 mln zł i wiele wskazuje na to, że pieniądze mogą się skończyć już w lutym br.

Środki na ten cel będzie można uzyskać z programu „Prosument”, w ramach którego gospodarstwa domowe będą mogły otrzymać dofinansowanie do własnych instalacji do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Do podziału na lata 2014 -2020 przewidziano 600 mln zł.

Jednak jak zwraca uwagę „Rz”, choć niedawno NFOŚiGW ogłosił konsultacje w sprawie wymagań technicznych dla przedsięwzięć realizowanych w ramach tego programu, to nadal brakuje kluczowych ustaleń.
Według relacji dziennika nadal nie jest jasne, jaka będzie struktura finansowania takich inwestycji, tzn. ile kosztów inwestycji będzie sfinansowane z dotacji, a ile z preferencyjnego kredytu na 1 proc. Nie wiadomo również, kiedy program „Prosument” wejdzie w życie. Jak pisze „Rz”, program miał ruszyć z początkiem tego roku, ale wiele wskazuje na to, że będzie gotowy dopiero w trzecim kwartale.

W tej sytuacji NFOŚiGW ma plan awaryjny, który zakłada rozpoczęcie programu z pominięciem banków. Jak wyjaśnia Ryszard Ochwat z NFOŚiGW, bez nowelizacji prawa ochrony środowiska Fundusz nie może uruchomić systemu pożyczek, ale istnieje możliwość zaangażowania w przedsięwzięcie samorządów i wówczas nabór projektów mógłby zostać ogłoszony już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Zobacz także:# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 5743
Odwiedziny ogółem: 1574459