Mapa strony
Ciekawe linki
Akutalności
OZE i atom zastąpią węgiel
2013-12-02 13:45:14

Polska, jak większość Państw stara się, aby OZE stały się jednym z ważniejszych elementów gospodarki energetycznej kraju.

Możliwe będzie oparcie sektora energetycznego na odnawialnych źródłach energii (OZE). Przejście z energetyki węglowej w kierunku nieemisyjnej, opartej o OZE czy atom, to długotrwały proces - mówi Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, tworzy miejsca pracy oraz obniża emisyjność gospodarki – podkreśla Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Wicepremier Janusz Piechociński podkreśla, że dzięki odpowiednim zapisom przygotowywanej w Ministerstwie Gospodarki „Polityki Energetycznej Polski do 2050 r.” możliwe będzie oparcie sektora energetycznego na odnawialnych źródłach energii. Pozwoli to również na efektywne gospodarowanie złożami paliw kopalnych, które ulegają wyczerpaniu.

 

 

- Teraz podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski są krajowe zasoby węgla. W kolejnych dziesięcioleciach będzie to OZE, a więc biomasa, biogaz, energia słoneczna i energia wiatrowa na lądzie i morzu– wyjaśnia Janusz Piechociński.

Zaznacza jednak, że przejście z energetyki węglowej w kierunku nieemisyjnej, opartej o OZE czy atom, to długotrwały proces, który wymaga dobrej strategii politycznej, gospodarczej, zapewnienia odpowiednich podstaw prawnych oraz źródeł finansowania.

– Energetyka jest branżą niezwykle mocno oddziałującą na wszystkie dziedziny naszego życia. Dlatego wszelkie zmiany w tym sektorze należy przygotowywać z odpowiednią starannością i wyprzedzeniem – podkreśla Janusz Piechociński.

 

Źrodło wnp.pl 

Redakcja EkoNews, fot.:sxc.hu# #
copyright © WMAE
All rigths reserved

Projekt i realizacja  Artneo
Odwiedziny w tym miesiącu: 21831
Odwiedziny ogółem: 1775296